Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Як діяти, якщо військовий зник безвісти та чого робити не варто

Від вересня 2022 року, відколи на Рівненщині запрацював Центр з питань зниклих безвісти, туди звернулись понад 200 людей із заявами про розшук близьких. Про це розповіла координаторка центру Олена Хотенко.

Вона пояснила, як діяти, якщо військовослужбовець не виходить на зв'язок та чому не можна розміщувати інформацію про зниклих в інтернеті.

Алгоритм дій

Упродовж грудня-січня кількість звернень до Центру з питань зниклих безвісти у Рівненській області збільшилась, каже Олена Хотенко. Причиною називає активні бойові дії на Донеччині.

"До нашого центру в Рівненській області звернулись понад 200 людей із заявами про розшук близьких, із якими втрачено зв'язок, або які уже отримали сповіщення про те, що їхня рідна людина зникла безвісти. У нас таких заяв 215. Але там не лише Рівненщина, там є й інші регіони", — розповідає координаторка.

Для рідних військовослужбовців, які перебувають на передовій, важливо дотримуватись алгоритму дій у разі втрати зв'язку, каже Олена Хотенко:

"Якщо людина не виходить на зв'язок понад чотири дні, спочатку потрібно з'ясувати через командира, через військову частину, через побратимів, з якими служить ваша рідна людина. Ми всім наголошуємо: коли ваш рідний іде воювати — ви маєте знати про нього необхідні дані".

Якщо людина не виходить на зв'язок понад чотири дні і військова частина підтверджує, що не має інформації про місце перебування, рідні мають звернутись до правоохоронних органів.

"Одразу йти писати заяву до поліції й вона порушує кримінальну справу за статтею № 115 — умисне вбивство. Тоді здається тканина ДНК для того, щоб база матеріалів уже була. Потім починаються пошуки людини. Треба обов'язково звернутися до нас, у координаційний центр", — пояснює координаторка центру.

Які дані повинна мати родина захисника

Йдеться про прізвище, ім'я, по батькові, дату народження, копію паспорта, контактні дані місця постійної дислокації військової частини, контактні дані військкомату, з якого мобілізували, назву, номер військової частини чи підрозділу проходження служби.

У пресслужбі центру також додають: варто попередньо домовитися із захисником про те, що він буде систематично повідомляти вас про своє актуальне місце перебування (населений пункт без точної локації) та періоди, в які він, ймовірно, не буде на зв'язку.


Про інформацію в соцмережах

Розміщувати інформацію про зниклих військових в інтернеті — небезпечно, каже Олена Хотенко:

"До таких родичів одразу з'являються якісь ділки або шахраї, які пропонують допомогу, щоб за це заплатили їм гроші й говорять, що вони знайдуть цю людину або допоможуть. Я наголошую всім, що координаційний центр є якраз для того, щоб ніяких коштів з вас, рідні людей, які воюють, не стягували. Ви не повинні нікому платити. Є держава, є ми і ми займаємось цим питанням".

Оголошення про пошук військових у соціальних мережах часто читають самі ж російські найманці чи колаборанти.

"Вони пишуть до цих родичів і говорять, що ось ми обов'язково знайдемо, ми навіть знаємо, де знаходиться ваша близька людина, але вам обов'язково потрібно надати нам інформацію. І починаються персональні дані, аж до даних військового квитка і так само прізвище командира, де служив, які останні дзвінки, з яких телефонів. Тобто вони збирають базу даних і це шкодить не тільки цій людині, а й цілій державі", — пояснює Олена Хотенко.

Центр з питань зниклих безвісти передає дані про зниклого військового чи військову у Національне інформаційне бюро. Тоді людину шукатимуть серед загиблих, поранених та полонених.


Куди звертатися

Центр з питань зниклих безвісти у Рівненській області знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Поштова, 11, оф. 102. Телефон: +38(068) 116-50-09.

Центр також має офіційну спільноту у Viber, куди можуть писати учасники — близькі родичі та члени сімей зниклого безвісти

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: