Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Турович і макарони

Начальник Рівненського міського відділу освіти Богдан Турович, ймовірно, буде змушений подати у відставку після того, коли завершиться службове розслідування щодо намірів закупівлі макаронних виробів для дошкільних закладів міста за ціною 128 гривень за один кілограм. І ця ціна, до речі, без ПДВ.

А далі арифметика виглядає так. Із урахуванням податку, який завжди включається в ціну товару в торговому закладі, виходить усі 154 гривні. І це при тому, що у звичайному магазині ціна українських макаронів складає від 35 до 50 гривень за кілограм. Цей факт дає підстави припустити, що у цьому випадку у замовника з постачальником намалювалася чималенька маржа у розмірі понад 100 гривень на кілограмі. А закупити збиралися 12 тисяч кілограмів. Тобто сума очевидної вигоди зацікавлених осіб складає 1,2 млн. гривень, а загалом з міської казни на оборудку мало піти 1,6 млн. грн. Окрім непрозорості цієї закупівлі є ще одна ознака підозрілості – це неконкурентність. З абсолютно незрозумілих підстав торги із закупівлі макаронів у дитячі садочки пройшли без електронної системи, за спрощеною процедурою, і за такою ж схемою могли пройти і для шкіл. І тут вже питання до різного роду контролюючих органів (а їх у нас точно не бракує), які чомусь у відповідальний момент осліпли і не заборонили закупівлю макаронів для садочків ще на етапі її підготовки. А висновок у всій цій історії такий: дуже легко можна пройти дорогу від абстрактних макаронів  до підозри  у розкраданні  державних коштів в особливо крупних розмірах та відповідальності за частиною 5 статті 191 ККУ.
Сам начальник управління освіти Рівного Богдан Турович зранку 12 лютого публічно попросив про відсторонення від посади та проведення службового розслідування щодо закупівлі макаронів у дитячі садки. Про це посадовець повідомив у своєму Facebook. Йдеться про закупівлю продукції за ціною в 109 гривень за кілограм.
Раніше і він, і пресслужба мерії просили не спекулювати на цій темі і назвали тендер законним. Тим часом нардеп Олександр Ковальчук кілька днів тому  також публічно звернувся до правоохоронців із проханням перевірити закупівлю. А вже у вівторок на своїй сторінці у ФБ констатував  наступне:
«Влада Рівного могла придбати злощасні макарони в державному Prozorro Market вдвічі дешевше.
Поки очільники Рівного гарячково шукають винних, продовжуємо аналізувати скандальні освітянські закупівлі міської влади Рівного. І це відверто шокує...
Провів сьогодні нараду за участі представників Міністерства освіти і науки, ДП «Прозорро» та Голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергія Бабака. Проаналізували макаронну закупівлю, яка стала ТОП-новиною крайнього тижня.
Знаєте що? Немає жодного нормативого документа, який би зобов’язував міських освітян купувати ті злощасні макарони саме твердих сортів, та ще й за надвисокими цінами. Тому факт брехливих виправдань  фіксуємо.
Далі більше. Відповідно до закону, процедуру закупівлі такого товару мали би таки проводити через тендер або обрати прий­нятну пропозицію в сервісі
Prozorro Market від ДП «Прозорро». І лише потім, вичерпавши всі варіанти, перейти до прямої закупівлі».

Нагадаємо, що видання «Наші гроші» 9 лютого опублікувало інформацію про закупівлю макаронів у дитсадки Рівного. Автор матеріалу назвав тендер підозрілим, адже, згідно з документами, замовили продукцію по 128 гривень за кілограм без ПДВ, а з урахуванням податку, який завжди включається в ціну товарів в магазині, виходить по 154 гривні за кіло. При цьому автор наводить приклади з магазинів, у яких ціна на макарони нижча.
Начальник управління освіти Богдан Турович записав відеозвернення, де пояснив, що закупівля  макаронів із твердих сортів пшениці до дитсадків була, але за ціною не 154 гривні, а 109. Йдеться, як уже мовилося, про 205 кілограмів на суму в 22 тисячі грн.
«Звертаюсь до всіх із проханням не маніпулювати тим, що ціна була 158 грн. Ціна 109 грн. відповідає статистиці, яка щомісяця оприлюднюється. Хочу, щоб відповідні органи вивчили питання і надали кваліфіковані відповіді», – сказав Турович.
На офіційній сторінці мерії також оприлюднили допис із документами щодо закупівлі, назвали процедуру законною та закликали не спекулювати на цій темі.
У соцмережах інформація щодо закупівлі макаронів, як і дописи посадовця та пресслужби мерії, мають здебільшого негативні коментарі. На Стрітення Богдан Турович відзначав свій день народ­ження. Підозрюємо, що настрій у нього був зовсім не святковий.
• Роман Вістенко

Колаж: Суспільне Рівне

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: