Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Томашу Оскару Сосновському встановили меморіальну дошку у Новомалині

Меморіальну дошку на честь Томаша Оскара Сосновського, всесвітньовідомого скульптора, відкрили у Новомалині 10 жовтня. 

Встановили меморіальну дошку у Новомалинському замку, там де Томаш у минулі роки проводив своє дитинство. Урочисте відкриття відбулось у присутності поважних гостей і місцевих жителів.

«На жаль, з причин пандемії, на захід не змогли приїхати наші польські партнери. Але співпраця з Європейським союзом триває і продовжується. Незабаром очікуємо на реалізацію нових спільних польсько-українських проектів», – пишуть у дописі.

Біографічна довідка

Томаш Оскар Сосновський народився 12 жовтня 1810 року у Новомалині. Впродовж всього свого життя як в Україні, так і поза її межами займався мистецтвом: був і живописцем, і скульптором. Головне місце у творчості митця займають скульптури на біблійну тематику. У 1850—1860 рр. скульптор виконує свої найкращі роботи: три рельєфи Божої Матері з дитиною, скульптури «Мадонна з немовлям», «Материнство Марії», «Мадонна непорочного зачаття», «ЕССЕ НОМО», «Христос на смертному одрі», «Пієта». Жоден скульптор-класицист XIX ст. не створив стільки бездоганно досконалих художніх робіт, пов'язаних з образами Богоматері та Христа. Саме вони є найбільшим внеском митця в скарбницю світового мистецтва.

Допомагаючи молодим художникам та бідним людям, не шкодуючи грошей на закупівлю дорогого мармуру для скульптур, сам Сосновський жив так просто і скромно, що це дивувало його знайомих і колег. Французький дослідник Луї Вейо писав про нього: «Скульптор-поляк володіє в Україні палацом, повним королівських коштовностей та більше як 4000 підданими. Все це залишив, щоб створювати скульптури в Римі, а праця над створенням цих скульптур спонукає його забути про турботу про себе та славу. Яку ж славу міг здобути собі скульптор у Франції, користуючись прибутками, які приносили його 4000 підданих. Та він влаштував для себе майстерню, схожу на сарай. Не випускаючи долота з рук і не перестаючи працювати, підкріплюється шматком хліба або іноді якоюсь їжею, принесеною із загальної кухні. Ховається, якщо хтось прийде оглядати його роботи. Бачив його один раз. Добре польське обличчя, лагідне і чисте, але очі мають у собі життя незвичайне».

Помер в Римі, похований на кладовищі Кампо Верано.

 

 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: