Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Досвід Дубенського лісгоспу – всій Україні

 У заході також взяли участь представники районної влади, перший заступник голови облдержадміністрації Анатолій Юхименко.

Голова Держлісагентства Віктор Сівець, відкриваючи семінар-нараду, назвав початок роботи електронного обліку лісопродукції історичним кроком. Адже в розвинутих країнах Європи така система успішно працює. Віктор Миколайович зазначив, що саме в Дубенському лісгоспі майже десятиліття тому вперше в державі спробували такий облік впровадити, однак тоді ще не було відповідного рівня техзабезпечення. Тож керівництво підприємства добре розуміється у проблемах і перевагах зазначеної системи. До того ж в лісгоспі, за словами очільника галузі, вдало проведене структурне реформування виробничих підрозділів із застосуванням європейської моделі управління лісовим господарством. Подальший рух в цьому напрямку потребує впровадження електронного обліку деревини, що і зроблено дубенськими лісівниками місяць тому.
Як змінилася робота підприємства за цей період, наскільки підвищилась її ефективність, показав на практиці колегам директор ДП «Дубенське лісове господарство» Олег Юркевич. Учасники семінару виїхали в 70-й квартал Смизького лісництва для презентації технології з приймання, відпуску та реалізації деревини безпосередньо з лісосіки із застосуванням електронних пристроїв. Рухались новою добротною дорогою: 1,6 км її збудовано за 8 місяців за кошти підприємства. На лісосіці майстер лісу набиває на деревину бірки з інформацією про її діаметр, гатунок та довжину. Затим з бірки компактним персональним комп’ютером (КПК) сканує ці дані, і вони автоматично потрапляють на центральний сервер лісгоспу, в бухгалтерію. Відтак подальший рух деревини – приймання, відпуск, реалізація споживачу - скрупульозно й оперативно контролюється системою ЕОД, яка дозволяє директору, головному бухгалтеру в будь-яку мить мати інформацію про дану лісопродукцію.
Поруч зі штабелем лісопродукції Олег Юркевич розповідає учасникам семінару основні етапи впровадження ЕОД в лісгоспі:
- Починали цю справу ще у 2002-му, напрацювали чималий досвід, а через декілька років створили бригаду з відводу і таксації зрубів в лісовому фонді. Цей новий підрозділ фахівців отримав автомобіль, найсучасніше обладнання: електронну вилку, ноутбук, лазерний далекомір, шведську бусоль, портативний принтер для друкування матеріально-грошової оцінки прямо в лісі тощо. Ще раніше наші спеціалісти розробили комплекс комп’ютерних програм з метою автоматизації трудомісткого процесу матеріально-грошової та сортиментної оцінки лісосік. Бригада з допомогою електронних пристроїв ще до початку робіт у лісі визначає об’єм деревини на даній площі, її сортиментну структуру, вартість.
Як це робиться на конкретній ділянці, продемонстрував інженер-таксатор Дубенського лісгоспу Олександр Сердюк. Він роздрукував отримані дані і вручив директору. Олег Юркевич продовжує:
- Це є перший етап повноцінного контролю, другий наступає після поколодного біркування та отримання центральним сервером інформації від всіх КПК про прийняту та відвантажену продукцію. В бухгалтерії бачать і аналізують все, що робиться в лісосіці. Формується щоденник, звіт про рух всієї деревини, яка є в лісгоспі. Дані ніде не зникають, а зберігаються в електронному вигляді постійно. Це унеможливлює незаконні рубки та реалізацію деревини, багатократно пришвидшує звітність, забезпечує її достовірність, економить трудозатрати. І що важливо - заміняє колективну відповідальність працівників за якість продукції індивідуальною.
 Про великі переваги застосування ЕОД, поширення його в усіх 16 лісгоспах Рівненщини говорив на виїзному семінарі й начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Грицайчук. Він зокрема зазначив, що затрати на технічне оснащення ЕОД окупляться максимум за рік. Позитивно зміниться ставлення до професії лісівників, бо кожен прямо відповідатиме за якість продукції, її сортимент тощо. А головне – потужно сприятиме легальній заготівлі деревини, недопущенню її крадіжок. Будь-який автомобіль, який везе колоди без бірок, стає об’єктом перевірки міліції чи лісової охорони.
Ознайомлення з технологічними процесами та презентація ЕОД продовжились на нижньому складі лісгоспу у селищі Смига. Учасники семінару побачили відвантаження заготовленої продукції у залізничні вагони. Впровадження електронного обліку дозволяє реалізувати споживачам деревину прямо з лісу. Якщо відстань до замовника понад 300 км, то доставка здійснюється залізницею. Віктор Сівець відмітив, що ЕОД дає змогу лісогосподарствам по-новому планувати свою логістику і не витрачати зайві кошти на транспортування продукції, фасування її на складах, вантажних операціях тощо.
Перед учасниками семінару-наради виступила головний бухгалтер підприємства Лєна Константинова, показавши на екрані оформлення та аналіз зразків документів з відпуску деревини на майданчику із застосуванням ЕОД. В обговоренні побаченого всі одностайно відзначили велику користь і цінність напрацювань дубенських лісівників. Анатолій Юхименко висловив побажання влади щодо прискорення впровадження електронного обліку на Рівненщині, де гостро стоїть проблема незаконної рубки лісів та роботи «підпільних» пилорам. Передовий досвід господарювання потрібно поширити й на спецлісгоспи.
Голова Держлісагентства Віктор Сівець констатував необхідність впровадження ЕОД в усіх підвідомчих підприємствах, зазначивши, що це і завдання керівництва держави. Із 1 липня на електронний облік деревини перейдуть пілотні лісові господарства, а до кінця року – й інші по всій Україні. Зекономлені чималі кошти спрямують на посадку нових лісів, придбання для цього сучасної техніки, будівництво доріг, підвищення заробітків трудівників. Відтак галузь розвиватиметься в руслі європейського досвіду, який унеможливлює появу на ринку краденої деревини. З наступного року в Євросоюзі вводиться сувора заборона ввозу лісопродукції невідомого походження. Україна, яка експортує туди щороку  мільйони кубометрів лісу, повинна гарантувати легальність та прозорість виробництва. Електронний облік деревини дає можливість зробити це як на зовнішньому, так і на внутрішньому ринках і ефективно господарювати, приклад чого показало ДП «Дубенське лісове господарство».
• Анатолій Кардаш

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: