Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Вузькоколійка на Рівненщині ще має шанс

Те, що Укрзалізниця відновила тягу тепловозу вузькоколійки Антонівка – Зарічне та частково відремонтувала колії – дає надію, що компанія не прийме рішення про закриття цього об'єкта на Рівненщині. Про це в етері "Сьогодні. Головне" заявив начальник управління інфраструктури та промисловості РОДА Федір Мисюра. Він зазначив, що адміністрація готова співпрацювати з Укрзалізницею та спільно розглянути шляхи збереження та розвитку "кукушки" – так цей потяг називають в народі. Повідомили  Суспільне новини.

У суботу, 29 травня, представники Асоціації збереження історії залізниць України за власний кошт замовили рейс вузькоколійкою та заплатили за це 31 тисячу гривень. Потягу вийшов у рейс після більш ніж року простою. Ентузіасти таким чином хотіли привернути увагу до потреби зберегти цей об'єкт.

Позиція  ОДА

Начальник управління інфраструктури та промисловості РОДА Федір Мисюра повідомив Суспільному: в адміністрації вже вивчали питання створення комунального підприємства, яке взяло б на свій баланс вузькоколійку, що сполучає село Антонівка та селище Зарічне Вараського району.

"Що потрібно: створити комунальне підприємство, яке візьме на свій баланс рухомий склад, пасажирські вагони, фахівців відповідних, дорожнє полотно. Обласний бюджет того не витримає – окрім утримання, потрібно ще й вкладати кошти у відновлення інфраструктури", – зазначив Федір Мисюра.

Він уточнив: наразі 82 кілометри колії зі 105,8 кілометра необхідно замінити через зношеність. Також потрібно замінити 75 тисяч шпал. Посадовець зазначив, що "кукушка" – збиткова, у 2019-му році сума збитків склала 20 мільйонів гривень, у 2020-му залізниця не працювала через карантинні обмеження.

Також необхідний і ремонт тепловозу ТУ-2, який виготовили у 60-х роках 20-го століття, – додав начальник управління. Проте, запчастини для тепловозу можна придбати лише в Російській Федерації, а поставок до України таких – немає. Аварійними є й мости, якими рухається потяг.

"Говорити про те, що обласна влада нічого не робить – неправильно. Є доручення голови РОДА про те, що територіальні громади, райони та міста можуть здійснювати відшкодування за пільговий проїзд пасажирів. В минулих роках і в цьому році проводили зустріч з головами ТГ, районів, міст, про зменшення ставок податків на землю тому, що Укрзалізниця тергромадам досить великі статки сплачує", – сказав Федір Мисюра.

 
"Кукушка" вийшла в один рейс

Для когось це – туристична родзинка Полісся, а для когось – засіб дістатись туди, куди не доїжджає маршрутка. Вузькоколійка "Антонівка – Зарічне" на Рівненщині, яка є найдовшою діючою в Європі і має у народі назву "кукушка", більше року не працює. Укрзалізниця каже, що об'єкт збитковий, його роботу зупинили з початком пандемії. Минуло більше року і представники Асоціації збереження історії залізниць України власним коштом винайняли потяг на один день, аби вчергове наголосити на важливості збереження вузькоколійки: https://bit.ly/3c7qz2e

Posted by UA: Рівне on Monday, May 31, 2021

Федір Мисюра додав: в ОДА був розроблений механізм відшкодування за пільгове перевезення пасажирів в частині відшкодування ПДФО. Зі свого боку, – зазначив посадовець, РОДА готова співпрацювати з Укрзалізницею, аби зберегти роботу "кукушки" та навіть, має певні пропозиції, як збільшити прибутки від перевезень.

"Можливо, Укрзалізниця розгляне питання доукомплектування вантажним вагоном для перевезення лісу – це теж варіант, також прибутки. Можливо, вони б розглянули питання про скасовування пільгових перевезень, але Укрзалізниця є основним балансоутримувачем і саме транспортна компанія повинна приймати рішення щодо цього", – розповів чиновник.

Водночас він сподівається на відновлення роботи вузькоколійки найближчим часом.

"Укрзалізниця змінила тягу, частково відремонтувала колії – це дає надію, що Укрзалізниця не прийме рішення про закриття і "кукушка" працюватиме й далі. Проблеми були й раніше, але основне зупинення все-таки відбулося з пандемією й Укрзалізниця нам надсилала листи, що готові розглянути питання. Але поки тривають карантинні заходи, воно – відтермінувалося", – зазначив Федір Мисюра.

Ситуацію з вузькоколійкою прокоментувала і голова Антонівської сільської ради Вараського району Олена Гребеня.

"Кукушка" – це найкращий спосіб дістатися до нового районного центру, з огляду на стан наших автомобільних доріг. Вона об’єднує Зарічненську, Локницьку, Каноницьку, Антонівську ТГ. Ми дуже переживаємо, щоб взагалі не закрився рух по вузькоколійці, тому що це працівники ДЕПО, які є нашими членами громади, і ми переймаємося зниженням доброту їхніх сімей, бо люди зараз на вимушеному простої і не доотримують зарплати", – сказала Олена Гребеня.

Також вона додала, що курсування потягу важливе й з огляду на туристичний бізнес.

"В червні-липні щороку проводиться фестиваль "Бурштиновий шлях", у якому ключовим моментом була поїздка вузькоколійкою, показати різні села та станції. У зв’язку з ковідом минулого року був скасований цей фестиваль, а це ж так само залучення інвестицій, туристичний бізнес, підприємства різні. Фестиваль напряму залежить від вузькоколійки. Такі у нас сподівання дуже слабкі, є надія, що на час фестивалю "кукушка" буде працювати", – сказала жінка.

Вона зазначила: на сесії сільської ради вже приймали депутатське звернення до Львівського регіонального відділення Укрзалізниці з проханням відновити курсування "кукушки". Також зверталися до Зарічненської, Локницької та Каноницької громад з проханням підтримати Антонівську тергромаду у цьому питанні.

"Наша громада не має такої можливості цей тягар взяти на себе. Ми готові долучатися до проєктів, але на якомусь співфінансуванні. Але так, щоб ми взяли основний тягар на себе – ми не зможемо це зробити", – сказала сільська голова.

 

#Кукушка  #вузькоколійка 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: