Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Яку небезпеку несе нематоморфа

 Після теплих літніх дощиків до нашої установи почали звертатись стурбовані мешканці області, які знаходять у водоймах, в тому числі й тимчасових (калюжі, зливові канави), а інколи, й на вологому ґрунтовому покриві поблизу води тоненьких червів, довжиною до 30-40 см, різного забарвлення — від білого до темно-коричневого. Швидше за все це нематоморфа, паразитичний черв’як волосатик, в народі його ще називають “кінський волос”, часта дійова особа різноманітних страхітливо-лякаючих вигадок та легенд. Багато людей вважають його здатним проникати в шкіру людини при купанні, при цьому завдавати великих страждань, а в деяких випадках досягати до серця.

Насправді волосатик абсолютно безпечний для людини, мешкає він у прісноводних водоймах, дуже тоненький, діаметром до 3 мм та доволі довгий — до 50 см, траплялись екземпляри й до 100 см. Доросла особина є вільно живучою, вона не харчується, їй вистачає накопичених від минулого господаря речовин, основною її метою є розмноження та відкладення у водойму яєць, які прикріплюються до водної рослинності. Саме тоді людина має шанс зустрітись з цими тваринами, коли вони не ховаються, а збираються у клубки, обвиваються навколо каміння чи рослинності.

 А ось личинки, які з них виходять, є паразитами, вони дуже голодні та активно шукають свого першого проміжного господаря, зазвичай, це дрібні комахи. Після невеличкого перекусу личинки волосатика чекатимуть, поки їх заковтне основний господар — хижа комаха (жуки-плавунці тощо) або дрібна ракоподібна тварина. Якщо проміжного господаря ці паразити не знайдуть, вони можуть певний час перебувати на мілководді чи переповзати на наземні рослини й чекати, поки їх заковтнуть великі комахи, наприклад коники, бабки, богомоли, туруни. В тілі господаря личинки волосатиків за допомогою своїх гачків переміщуються ближче до системи кровопостачання, активно поглинають поживні речовини комахи та поступово перетворюються в дорослу стадію.

Досить цікавим є те, що після дозрівання паразит змушує комаху рухатись до води, де живуть та розмножуються дорослі особини, демонструючи такий собі приклад зомбування господаря.

 Купатись в ставках, де є волосатики можна, їх наявність швидше свідчить про екологічну чистоту водойми. Людина може випадково заковтнути цього черв’яка, але в нашому організмі він просто загине. Проникнення його через п’яту, палець, будь-які ділянки шкіри просто неможливе, бо суперечить способу життя волосатика, адже паразитують його личинки лише у комахах.

 Тому спокійно відпочивайте на природі, знайомтесь з новими для себе представниками тваринного і рослинного світу, дотримуючись правил делікатності та невтручання, накопичуйте теплі літні емоції, які всім нам дуже потрібні.

Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: