Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

«Взути» армію на 50 мільйонів

Децентралізація  - це однозначно добре, але часто ми чомусь  замовчуємо зворотній бік медалі. Відтепер ніхто не має права вказувати громадам, що і як їм робити, які податки встановлювати і з кого їх вимагати. Фіскальні органи та ради вищого рівня можуть лише рекомендувати, але аж ніяк не вказувати. Схоже, що від таких перспектив у  деяких громадах сталося запаморочення і вони вирішили поправити своє фінансове становище за рахунок коштів Міністерства оборони України.

Деякі місцеві громади та ОТГ нарахували земельного податку  квартирно-експлуатаційному відділу м. Рівне (КЕВ), який забезпечує діяльність Рівненського загальновійськового полігону,  на загальну суму понад 53 мільйони гривень. Про цю ситуацію поінформована Рівненська ОДА, облрада,  Управління  СБУ в Рівненській області, ДФС, але жодних кроків щодо її врегулювання насправді  ніхто не робить, хіба що надсилають у сільські ради та ОТГ листи рекомендаційного характеру. На найбільший кусень цього пирога в розмірі 46 мільйонів претендує    успішна й ініціативна Малолюбашанська ОТГ Костопільського району.

Справа в тому,  що наприкінці 2014 року було внесено зміни до статті 282 Податкового кодексу України, якими скасовано надання пільги зі сплати земельного податку військовим частинам, установам та організаціям  Збройних сил України. А з 1 січня 2016 року плату за землю віднесено до місцевих податків та зборів. Відтак із цього часу  виключно селищні, міські ради і територіальні громади приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів у частині плати за землю і, зокрема, визначають ставки земельного податку, а також перелік пільг зі сплати цього податку.  Обмеження повноважень місцевих територіальних громад щодо встановлення місцевих податків можливе лише в тому випадку, коли в державі оголошено  особливий  чи воєнний стани. Воєнного стану ми не маємо, а ось щодо особливого, то тут треба подумати. Хіба війна на сході України не є тим особливим станом, який мав би перебити фінансові апетити керівників окремих місцевих громад?

Починаючи з 1 січня нинішнього  року, низка територіальних громад, як вважають у КЕВ м. Рівне, керуючись егоїстичними мотивами щодо наповнення місцевих бюджетів за рахунок МОУ, незважаючи на фактичні військові дії на сході України, ухвалили відповідні рішення щодо стягнення МОУ земельного податку за окремі земельні ділянки 233 загальновійськового полігону та по інших військових містечках, де розквартировані військові формування. Серед таких – Сарненська, Дубенська, Острозька, Костопільська міські ради, Новоукраїнська сільська  рада Рівненського району, Малолюбашанська ОТГ Костопільського району, Гощанська селищна рада.

У КЕВ м. Рівне вважають: якщо ці територіальні громади не нададуть пільг щодо сплати земельного податку МОУ, то це призведе до того, що податковою інспекцією  будуть заблоковані рахунки КЕВ м. Рівне та діяльність установи, яка здійснює повноцінне логістичне забезпечення військових формувань, у першу чергу, на військовому полігоні.

Як відомо, функціонування військових полігонів та підтримка на належному рівні життєзабезпечення військових містечок спрямовані передовсім на посилення обороно­здатності нашої країни. А тому неприйняття органами місцевого самоврядування рішень щодо звільнення військових формувань від сплати земельного податку  у КЕВ м. Рівне розцінюють як перешкоджання діяльності військових на зазначеній території та саботаж боєготовності ЗСУ шляхом вилучення значної частини коштів МОУ, які мають бути спрямовані винятково на зміцнення обороноздатності країни.

До речі, в абсолютній більшості областей західного регіону та на сході України  територіальні громади прийняли  відповідні рішення щодо звільнення військових формувань  від сплати земельного податку. Наприклад, Яворівський полігон, який утричі більший за Рівненський, у рік сплачує всього-на-всього 150 тисяч гривень земельного податку.

Звичайно, що ключ до вирішення цієї проблеми, попри децентралізацію, знову ж таки лежить у парламенті, який мав би переглянути законодавство в цій частині і заборонити органам місцевого самоврядування вимагати сплату земельного податку від військових підрозділів, які перебувають у підпорядкуванні Міністерства оборони.  Бо ж насправді власником цієї землі є держава. Так, військова частина А 4152, що забезпечує функціонування полігону, є лише користувачем цієї земельної ділянки, а на обліку вона перебуває в КЕВ м. Рівне.

До речі, дуже часто, коли органи місцевого самоврядування апелюють до військових щодо сплати земельного податку, то наводять такий аргумент, що ми всі вже й так допомагаємо армії – платимо військовий збір у розмірі півтора відсотка.

За інформацією головного управління ДФС у Рівненській області,  платниками Рівненської області за 2018 рік  було сплачено до бюджету військового збору на суму 304, 7 млн. грн. Як бачимо, повернути назад  майже шосту частину від розміру цього податку на теренах області у Міноборони мають намір органи місцевого самоврядування нашої області. Ця сума складає понад  53 мільйони гривень. Аргументують вони свою позицію тим,  що їм потрібні гроші, бо необхідно ремонтувати школи, дороги тощо, а Рівненська ОДА  грошей на це не виділяє.

Втім, як кажуть, надія на врегулювання цієї ситуації все ж таки є. Як розповів нам один із керівників громади, голова Малолюбашанської ОТГ Віктор Талащук, йому вдалося переконати депутатів громади  у тому, що потрібно знизити ставку земельного податку з 5-ти відсотків до 2-х. Два відсотки, за словами Віктора Флоровича, військові таки мають заплатити. Отож замість 46 мільйонів земельного податку від військових ОТГ планує отримати 17 мільйонів. Віктор Талащук каже, що було б дуже добре, щоб Верховна Рада на законодавчому рівні якщо не відмінила, то хоча б знизила цей податок. Мовляв, залізничникам і лісівникам вона пішла назустріч, а чому ж не може цього зробити для військових?

У КЕВ м. Рівне тим часом готуються і до менш оптимістичного сценарію та заявляють про намір судитися зі сільськими радами та ОТГ, якщо не вдасться домовитися з місцевими радами. Платити, мовляв, такі суми немає звідки. Ці кошти через суд можна стягнути лише з Міністерства оборони України.

• Роман Вістенко

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: