Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Віталій Бойко: «Лікарні не повинні бути соціальними закладами»

Віталію Ярославовичу! Не секрет, що нинішній стан системи охорони здоров’я в нашій державі не задовольняє ні лікарів, ні пацієнтів, та й загалом суспільство. З одного боку медичні заклади доступні для кожного. З іншого, сам курс лікування або ж оперативне втручання, так би мовити, далеко не кожному по кишені. І тому, очевидно, пацієнти обстежуються та проходять курс стаціонарного лікування лише в крайніх випадках. Як цю ситуацію змінити?

— Якщо говорити про доступність, то наша медицина сьогодні справді доступна, починаючи від ФАПУ і закінчуючи лікарнями - районною, обласною тощо. Інша справа, що за ліки, підкреслюю, за ліки, а не за лікування треба платити. Як правило, це не копійки, і в цьому аспекті медицина перестала бути доступною, як колись. Але якість - це і те обладнання, на якому ми працюємо, медикаменти, технічний стан «швидких» тощо. Це ті речі, які прямо залежать від рівня економіки держави. Сьогодні, скажімо, область гостро потребує 50 швидких та реанімобілів. Хіба ж в цьому є вина медиків?

Фінансування медичної галузі бачу у двох аспектах. Якщо порівняти 2000 і 2010 роки, то фінансування збільшилося в десятки разів. Але це не вирішило проблеми, бо мережа закладів у нас є недосконала. Тому то ми й розпочали процес оптимізації та реорганізації в медичній галузі області.

Що ми мали, а подекуди маємо ще й дотепер? Дільничні лікарні виконують функції соціальних закладів, особливо в осінньо-зимовий період. То треба визначитися: ми -медицина чи соціальний захист. Це один із факторів, з іншого боку, забагато ліжок у центральних районних лікарнях, в обласних закладах. Підраховано, що внаслідок реорганізації та оптимізації можна буде заощадити понад 22, 5 мільйона гривень, які будуть використані для виплати компенсацій, надбавок та доплат обов’язкового характеру медичним працівникам, а також для збільшення витрат на харчування та медикаментозне забезпечення стаціонарних хворих.

— Як проходить процес реорганізації та оптимізації?

- Скажу відверто - нелегко. Люди звикли, що має бути так, як це було роками. У першу чергу невдоволені самі медпрацівники в цих закладах, а особливо ті, які втрачають посаду. Знаєте, Інститут стратегічних досліджень провів аудит галузі медицини в області. І ми нині йдемо правильним шляхом. Ми не закриваємо заклади, особливо в сільській місцевості. Навпаки, хочемо їх максимально зберегти в первинній мережі.

Сьогодні завдання стоїть так, щоб не чекати завершення експерименту з госпітальними округами в 2015 році, а реорганізацію первинної ланки медико-санітарної допомоги запроваджувати вже сьогодні. Станом на 1 червня вже скорочено 423 лікарняних ліжка, у тому числі 350 — в обласних закладах. Водночас наголошу, що проведена оптимізація ліжкового фонду жодним чином не вплинула на обсяги госпіталізації жителів області та якість надання спеціалізованої медичної допомоги.

— А запровадження страхової медицини  допоможе змінити обличчя галузі?

- Однозначно. Нині страховою медициною в Україні охоплено відсотків 8-10 населення, в той час як у розвинутих країнах майже 80. Нам уже давно потрібен закон про державне медичне страхування. Адже сьогодні маємо в Конституції ст. 49, яка говорить, що громадянин має право на безкоштовне медичне обслуговування. Мовляв, у нас все безкоштовно, але ж насправді це не зовсім так. Звідси море нарікань і на державу, і на лікарів. Безумовно, що запровадження страхової медицини стане певним стимулом для її подальшого розвитку. З одного боку, це певною мірою зніме тягар з держави, а з іншого -це допоможе переломити психологічний бар’єр. Адже кожен із нас знає, що безкоштовних послуг не буває, треба платити за газ, світло, воду. Так само доведеться платити і за медичні послуги. Страхування зніме напругу в суспільстві. Страхових пакетів повинно бути десяток, а може й більше. І людина, наприклад, сплачуючи в місяць 50 чи 100 гривень має, бути гарантовано забезпеченою тією чи іншою медичною допомогою. Будуть пакети дорожчі і дешевші, і громадянин сам обиратиме те, що він хоче.

 

Користаючись нагодою, хочу щиро привітати своїх колег із професійним святом. Бажаю всім міцного здоров’я, родинного щастя та успіхів у нашій нелегкій роботі.

 

Розмову вів Василь Бурченя

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: