Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

В обіймах природи і турботливих людських рук - ростиме ліс на Костопільщині

В обіймах природи і турботливих людських рук підростатимуть молодесенькі деревцята, який нині висаджуються у різних куточках   ДП «Костопільське лісове господарство». Лісові культури створюються  тут на площах, що лише цієї весни сягнуть двох  сотень гектарів. Для цього тут виростили сотні й сотні тисяч сіянців, і кожен із них пам’ятає тепло людських рук від самого народження – від часу, коли був майже невагомою насінинкою, дбайливо зібраною і підготовленою до посіву, потім – тендітним деревцем, яке плекалося на розсадниках із такою турботою, мов дитя, і до теперішнього – коли дбайливо і професійно розпочинає своє життя у великому лісі.

- Але й цим аж ніяк не завершується ця турбота. У продовж багатьох років лісові культури потребуватимуть дбайливого догляду – аж до тих пір поки стануть повністю сформованими насадженнями, - каже, ділячись планами щодо весняної лісокультурної кампанії, директор лісгоспу Олександр Мелещук. – І під час цього процесу, і під час створення лісових культур використовуємо не лише багаторічний досвід, рекомендації науковців, а й індивідуальний підхід до кожної ділянки – залежно від природних умов. Загалом нинішньої весни запланували створити лісові культури на 200 гектарах, ще 40 запланували на осінь. Аби ж, так би мовити, впіймати сприятливі погодні умови, працюємо дуже швидко – станом на п’ятницю вже посадили 160 гектарів молодого лісу.

Аби побачити, як народжуються молоді насадження, теж довелося поспішати, адже бригади лісокультурниць на ділянках, де відбувається лісовідновлення, працюють із самісінького ранку і роблять це, як переконалася, побувавши у 44-му кварталі Моквинського лісництва, ще й із неабияким ентузіазмом та хорошим настроєм.

 - А як же інакше?!. – дивується бригадир Лілія Прищепа. - Робимо ж не просто хорошу справу, а для майбутніх поколінь. Це дуже приємне відчуття. Та й здружилися ми вже, адже майже у незмінному складі працюємо ось уже понад 10 років і маємо хороший досвід і навики. За сезон до 20 гектарів встигаємо посадити. Нинішнього року розпочали рано, бо є для того дуже сприятливі умови – дощик іде, достатнього вологи, тож сподіваємося, що все прийметься. А для гарантії, щоб не пересихала коренева система, вмочуємо її у Максимарин-гель.

Ростиме на цій ділянці площею 0,6 гектара сосна звичайна і дуб червоний. Підготовку грунту тут провели, як розповів лісничий Моквинського лісництва Іван Мацерук, ще восени. Звісно ж, завчасно подбали й про те, аби було достатньо садивного матеріалу: до прикладу, лише на цій площі знадобилося 5 тисяч сіянців сосни і 600 – дуба червоного. Останній вводять у лісові культури уже третій рік поспіль як альтернативу березі, бо у цих природнихумовах, каже лісничий, це більш ефективно з погляду створення здорового високопродуктивного лісу.

І такий індивідуальний підхід – у кожному підрозділі лісгоспу і на кожній із ділянок, де створюються лісові культури. Загалом же у Моквинському лісництві цієї весни запланували посадити 60 гектарів лісу, а в лісгоспі, як уже мовилося, понад 200.

 - Виростили для майже два мільйона сіянців основних лісоутворюючих порід. Найбільше, звісно ж, королеви наших лісів - сосни звичайної, також – дуба звичайного, модрини, дуба червоного та дерев інших порід, - розповідає провідний інженер лісових культур ДП «Костопільське лісове господарство» Ольга Блонська. - Плекаються вони і на спеціально відведених ділянках у лісництвах, і на базисному розсаднику, що на території Базальтівського лісництва. Власне, він є свого роду й експериментальним майданчиком – випробовуємо там нові методи щодо вирощування садивного матеріалу, аби в результаті одержати сіянці, що стануть основою красивогоі здорового лісу, а ще – організувати цю роботу якомога раціональніше та менш затратно. Саме для цього, зокрема, розпочали практикувати вирощування сіянців у коробах, а нині цей досвід, уже підкріплений результатом і перевірений, впроваджується у лісництвах. До початку нинішньої лісокультурної кампанії у коробах ми виростили майже 100 тисяч штук сіянців сосни, ялини, модрини.

 

 

Також Ольга Федорівна продемонструвала, які сіянці вдалося виростити у спеціальних касетах. Підростають там маленькі дубочки. Позитив же від такої новаціїв тому, що висаджуються вони із повністю збереженою кореневою системою, відтак краще приймаються. Із цієї ж причини цей спосіб дає змогу розширювати часові рамки лісокультурної кампанії. До слова, сіянців дуба у лісгоспі виростили аж із надлишком, тожможуть продати його тим, хто потребує.

Втім, короби і розсадники будуть зовсім недовго порожніти. Уже наприкінці березня там розпочнеться нова дорога від насінинки до великого лісу. Хоча, напевно, розпочалася вона й ще раніше – коли восени взимку були дбайливо заготовлені шишки і жолуді. До прикладу, лише насіння сосни звичайної у Костопільському лісгоспі цьогоріч заготовили понад 180 кілограмів.

Окремо вартий уваги такий напрям роботи, як вирощування декоративного садивного матеріалу. На величезній площі ( 30 гектарів) Базальтівського розсадника можна побачити понад 50 видів найдивовижніших дерев і кущів, які можуть стати окрасою обійсть, вулиць, скверів…

Одних лишень туй тут налічується понад 10 видів. А як розповідають про них, із якою турботою вирощують! Можна тут обрати собі до смаку зелених красенів та красунь і в горщиках, і з відкритою кореневою системою, і більшеньких, і зовсім крихітних… Ольга Федорівна запевняє, що бажаючих придбати їх і проконсультують щодо догляду,і допоможутьобрати собі садивний матеріал до душі.

Одне слово, тут таки варто побувати. А за додатковою інформацією щодо придбання декоративного садивного матеріалу можна звертатися за тел. 0687689882

Світлана Тубіна

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: