Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

ЦЕЗІЙ ЖИВЕ ДОВГО

Після аварії на ЧАЕС практично в центрі Європи утворилася радіаційно небезпечна пустка площею майже 2 тисячі 600 квадратних кілометрів, пуповиною якої стало ядерне попелище, загашене ціною надзвичайних самопожертв тисяч людей.

Катастрофа залишила після себе більше двох мільйонів тільки тих, кому надано статус потерпілих, серед них майже півмільйона — діти. А всього число людей, яких інвалідизував Чорнобиль, дотягує майже до 113 тисяч. На реалізацію в повному обсязі Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в його «радянському варіанті», за підрахунками експертів, потрібно понад 70 мільярдів гривень на рік.
У зоні вже третє десятиліття ведуться планові роботи, спрямовані на поліпшення радіаційного стану, реалізуються відповідні програми на майданчику ЧАЕС зі звільнення реакторів від ядерного палива, підвищення ступеня безпеки об’єкта «Укриття», але ж... І тут все упирається у відсутність грошей.
Про ще одну болючу проблему — повернення до життя радіаційно забруднених територій, їх соціально-економічний розвиток. Людям, які на них проживають, треба дати роботу і надію на майбутнє, але ні в якому разі, застерігають спеціалісти, не можна за командою з Києва, без дозиметричної паспортизації, механічно переводити «брудні» землі у категорію «чистих». Як зазначив народний депутат Микола Шершун, уже кілька років ситуація на забруднених територіях навіть не моніториться.
За даними фахівців, нині 1/12 частина території України офіційно вважається такою, що має значний рівень забруднення, а це — майже 2 тисячі 300 населених пунктів. Уряд нині працює над новою програмою до 2016 року, акцент у якій ставитиметься на економічне відродження  цих територій, на соціальну адаптацію громадян.

Не секрет, що радіонукліди накопичуються в землі, рослинах, м’ясі та кістках тварин, які харчуються забрудненими продуктами. В Україні проблеми з цим є, особливо — на Рівненщині.
- Починаючи з 1991-го року,  в Рівному фукціонує обласний стаціонарний диспансер радіаційного захисту населення на 140 лікарняних ліжок, - розповідає головний лікар цієї установи Сергій Шевчук. – Нині у нас лікуються та оздоровлюються три категорії  пацієнтів: ліквідатори аварії, евакуювані з 30-кілометрової зони та потерпіле від аварії населення  з північних районів. А таких – майже 400 тисяч осіб, з яких – 5 тисяч ліквідатори. Лікуються й оздоровлюються за державні кошти та кошти благодійників. Торік на  лікування одного пацієнта припадало  на добу 4,5 гривні, а цьогоріч – на 50 копійок більше. Зрозуміло, коштів не вистачає. Відтак доводиться пацієнтам використовувати і власні кошти, аби 12-14-денне стаціонарне лікування  принесло бодай якийсь позитив.
Основні хвороби – це серцево-судинні, нервова патологія та захворювання шлунково-кишкового тракту. Дякуємо Міністерству з надзвичайних ситуацій за фінансову допомогу. Торік, наприклад, наш заклад отримав від нього 246 тисяч гривень. Плюс благодійницька підтримка. Тож більш-менш, як мовиться, тримаємося на плаву. Навіть умудряємося  поліпшувати умови перебування пацієнтів на стаціонарному лікуванні. Сьогодні в кімнаті – не більше трьох чоловік, є туалети, вмивальники, а в деяких і душові кабінки. Але, ще раз зазначу, коштів бракує...
— В Україні присутнє нині внутрішнє опромінення — через брудну їжу (на 70—95 відсотків). У Білорусі — чиста їжа, там внутрішнього опромінення немає, а в Росії теж є внутрішнє опромінення через їжу, — вважає спеціаліст із радіаційної безпеки МАГАТЕ Валерій Кашпаров. — Хочу наголосити, що саме — через їжу, тому що вода й повітря — без радіонуклідів. Найперше це стосується грибів (особливо — сушені), за ними йде м’ясо диких тварин, потім — ягоди (чорниці) та молоко.
Учені переконують, що деякі уроки Чорнобиля світ для себе, звичайно, взяв. Наприклад, як убезпечувати працівників АЕС та ліквідаторів від можливого опромінення і променевої хвороби. Так, якщо у 1986 році внаслідок ліквідації аварії гострою променевою хворобою занедужало 134 особи, то після аварії на «Фукусімі» не захворів на неї жоден.  
На думку експертів МАГАТЕ, набагато чистішою стала 30-кілометрова зона навколо Чорнобиля. Що ж до чорнобильських лісів, то, за словами Валерія Кашпарова, вони теж стали безпечнішими.
Як стверджують дослідники, нормальна доза опромінення людини — один мілізіверт на рік. У середньому українці в межах цієї дози його й отримують. Причому опромінення, спричинене природними факторами (ультрафіолет, космічне опромінювання тощо), може бути в п’ять разів вищим за чорнобильське.
— Якщо , наприклад, ви поїдете з Рівненської області, частина якої вважається забрудненою, в Запоріжжя, де чорнобильської радіації не було, то там рівень вашого опромінення збільшиться — за рахунок природних зон, які там знаходяться, — пояснює Валерій Кашпаров.
Висновки експертів такі: у більшості населення України, Білорусі, Росії рівень внутрішнього опромінення — в нормі, й не потрібно жити в страху перед наслідками радіації. Багато хто з ними не погоджується. Очевидно, правда десь посередині.
• Роман Вістенко

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: