Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Три війни та жахи Голодомору

Такі випробування випали на долю жительки села Городець Володимирецького району  Олени Гугайло, котра цьогоріч “розміняла” другу сотню літ.

Встигла й на пана попрацювати
Народилася Олена Сергіївна у далекому 1918 році в селі Городець, пише volodymyrets.city. Жили бідно, батьки працювали вдома, обробляли землю. Пригадує, тяжко було жити, доводилося багато працювати, щоб утримати сім’ю. Окрім неї в сім’ї було ще четверо дівчат та двоє братів (вона була передостання). Та по волі Божій до цього часу судилося дожити лише їй.
У школу не ходила. Єдине, що відвідувала, – це курси у вечірній школі.
У 16 років вийшла заміж за молдаванина Якова (він був їздовим). Каже, колись роки не рахували, побачили, що гарна, роботяща – і йшли свататись.
Довелося Олені Сергіївні працювати і на пана. Він дуже добре ставився до них. Часом платив навіть злот за день (один злот – тоді була дуже добра оплата праці), хустка коштувала в той час 20 грошів. А от стосовно роботи, то робили усе: копали картоплю (каже, росла дуже велика), прибирали, прали, працювали на тартаку (пилорамі) в Антонівці.
Рано почала працювати у колгоспі, де була різноробочою в ланці. Пригадує, як вирощували льон, попри тяжку працю, каже, завжди усі гуртом  співали.
Коли не стало батьків, життя стало ще більшим випробовуванням. А далі війна… Першого чоловіка не стає, він гине на фронті. Через деякий час з’являється у її житті другий чоловік – Іван. За нього принципово вона не йде заміж до тих пір, поки не віддасть меншу сестру: «Я одразу сказала – поки не віддам Катрю – заміж не піду».
І тільки після того, як менша сестра пішла під вінець, Іван одружується з Оленою. Разом вони зуміли виховати 5 діток (двоє синів та дві дочки ще живі). Хоча й другому чоловіку судилося прожити теж недовго.
 

«Аби вижити, товкли і їли жолуді…»
 «Польську війну пам’ятаю, німців… Я три войни пройшла, дітоньки... Було дуже страшно. Люди мертві валялися на полі, їх було дуже багато. Брали підводи і усіх звозили в одну яму. Борони Боже, щоб хто на вулицю голову показав. Ходили крали ночами, бо власті вивозили усі продукти. Люди ховалися, хто де міг, хтось у хаті. А хтось і в лісі ховався», – зі сльозами на очах каже бабуся.
За війною зачіпає не менш болючу, страшну частину свого життя – Голодомор. Каже, аби вижити, товкли і їли жолуді…
Далі обриває розмову тривожним «Вистачить. Не хочу  більше  про це говорити…»
Між розмовою Олена Сергіївна порівнює хліб тепер і колись. Каже, люди не вміють цінувати те, що мають. Зараз хліб має смак, запах. А колись… Глевкий, із остюками чи на муці з жолудів – але такий дорогий, бо його ніколи не було вдосталь. «Зараз така гарна хлібина, але їсти вже не хочеться», – зізнається ювілярка.

Талановита і працьовита
Як і кожна українська жінка, наша бабуня теж має свої таланти. Вона вміє красиво вишивати, визнана майстриня по ткацтву. Тільки от шкода: ці роботи не збереглися у хаті, де живе бабуся.
А от чим вдалося найбільше вразити мене і присутніх – це голосом. У своїх 100 років Олена Сергіївна має доволі сильний дзвінкий голос. Переконує в цьому, співаючи старовинну пісню: «Ой гороше, гороше! Сіяли тебе хороше. Ой по горі та по долині. Щоб було всій родині».
Нині ювілярка проживає з невісткою Лідією Степанівною та сином Петром Івановичем. І хоча не вміє ні писати, ні читати, вона усміхнена і щаслива від того, що на свято з’їхалася чи не вся родина. А родинне коло у цій сім’ї досить велике. Одних лише онуків - 14, правнуків – 35 та 1 праправнучок.
Бабуся сама не вірить, що зуміла прожити стільки літ. Питаю, чи щаслива, що зустріла 100-річчя. Не довго думаючи, киває головою, що ні. Питаю: «Чому?» – знизує плечима. Мабуть, тому що ровесників її по району вже майже немає, нема з ким поговорити про своє далеке минуле.  У Городці проживає ще одна довгожителька, якій цьогоріч виповниться 100 років. Більше у районі таких старожилів немає.
• Ольга Пешко

 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: