Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Тирсовий дощ, формальдегід чи райське життя - що одержимо від будівництва заводу Kronospan у Городку?

Концерн Kronospan вважається світовим лідером у виробництві дерев’яних плит і покриття для підлоги.  Проте  за  два останні десятиліття він неодноразово ставав об’єктом критики в містах, де розміщені виробництва концерну.

Справа в тому, що під час виробництва деревостружкових і ламінованих плит ДСП використовуються формальдегідні смоли. Технологічний процес супроводжується викидами пилу та формальдегіду — вкрай токсичної речовини і канцерогену. Перевищення його концентрацій у повітрі може зумовити розвиток раку, захворювань нервової системи, репродуктивних органів і дихальних шляхів. Звісно, зменшити шкоду для здоров’я людини може цілий комплекс природоохоронних заходів і, в першу чергу, сучасні і надійні фільтри. Саме їх концерн обіцяє встановити на своїх виробництвах в Україні. Втім, як свідчать реалії, у Росії, Польщі  компанія чомусь ігнорує екологічні вимоги або ж приділяє їм недостатньо уваги, порушує законодавство, платить штрафи і знову порушує екологічні норми. Унаслідок цього страждають сотні тисяч людей. Утім, під тиском влади і громадськості компанія потроху почала покидати європейський простір, натомість стала активно просувати розміщення свого виробництва у Росії, Україні та Білорусі, де умови для інвестора менш жорсткі, а чиновники більш поступливі.

Повідомленнями  про екологічні проблеми на заводах Кronospan    рясніє інтернет
Якби про підприємства концерну в Україні писали щось погане, а про решту підприємств у Європі і Росії – добре, то можна було б запідозрити нечесну гру конкурентів. Але про екологічні проблеми підприємств концерну повідомляють з усіх-усюд.  Так, у  січні 2002 року Kronospan UK (Великобританія) оштрафували на 60 тисяч фунтів стерлінгів за скидання стоків у річку Бредлі. У травні 2005 року магістрати міста Врекксхам (Wrexham) оштрафували Kronospan на 25 тисяч фунтів після визнання вини у п’яти випадках забруднення води, зазначено у Вікіпедії.
Мешканці російської Уфи голодували проти діяльності заводу, але даремно.
Є інформація про «тирсовий» дощ у 2017 році на заводі в місті Чірк і про пожежі, які там відбуваються регулярно, передає BBC.
У 2013 році газета з Алабами США «Anniston Star» писала, що завод Krono­span в містечку Оксфорд чотири роки поспіль зливав формальдегід без будь-якого дозволу.
 За даними однієї з громадських  організацій із румунського міста Себес, де теж знаходиться виробництво,  щоденні викиди хімічних речовин Kronospan досягали 36 000 000 кубічних метрів, а деревного пилу — 1000-5400 кг. Компанія не раз сплачувала штрафи за перевищення дозволених обсягів викидів.
Інший приклад – місто Їглава (Чехія). У 2013 році підприємство Kronospan з міста Чехія стало рекордсменом з викидів формальдегіду. 

 Нині заводи компанії Kronospan діють у трьох польських містах — Щецінек, Мєлєц і Жари. І кожен населений пункт має ініціативну групу, яка воює із концерном.
Навіть на сайті екологічної організації Грінпіс (Greenpeace) Kronospan присвячена окрема сторінка.
Проблеми заводу у волинському місті Нововолинськ (на фото) регулярно згадують в інтернеті. Його мешканці зареєстрували на сайті Президента України електронну петицію, в якій просять визнати Нововолинськ місцем екологічної катастрофи та припинити шкідливі викиди.


Інвестиції будь-якою ціною?
Про  «шкідливість» виробництва Kro­nospan в Україні чомусь прийнято замовчувати, а обласна влада хизується тим, що їй вдалося залучити інвестицій на 200 мільйонів євро – мовляв, це більше ніж за всі роки незалежності разом узяті.
Навряд чи у Рівненській ОДА проводили розрахунки щодо того, чи вистачить на Рівненщині сировини для заводу Kronospan. Треба зважати  на те, що маємо в області ще два потужні деревообробні підприємства – Свіспан у Костолі та «Одек-Україна» в Оржеві біля Рівного. Складається враження, що влада думає лише про те, щоб стати лідерами із залучення інвестицій, а що буде завтра – її не цікавить.
29 грудня декілька сотень людей із  Рівного, Городка, Обарова та інших навколишніх сіл прийшли та висловили своє обурення та категоричну позицію  щодо будівництва заводу Kronospan в селі Городок, а також громада була вкрай незадоволена діями як теперішнього, так і колишнього керівництва Рівненської ОДА, яке всіляко заохочує це будівництво.
 На другий день Різдва депутати Рівненської міськради  зібралися для того, щоб вивчити питання будівництва заводу більш детально.  На засіданні також були присутні чимало мешканців Городка та Рівного. Були також і представники підприємства.


– Пропоную продовжити термін подання зауважень, бо наразі вони приймаються тільки до 15 січня. А в мене їх достатньо. Покладаючись тільки на теоретичні розрахунки, надані Kronospan у їхньому звіті, вже можу сказати про перевищення доз забруднення на вулиці Штейнгеля в Городку. Є питання й до самих розрахунків прогнозованого забруднення навколишнього середовища - вони були проведені некоректно.  Зараз Kronospan ще не працює, а ми вже маємо перевищення гранично допустимих норм концентрації шкідливих речовин у повітрі по ряду речовин – вище порогу в 0,5. Натомість завод дає перевищення цих же речовин – прогнозоване – до 0,6 – 0,7. Це неправда, тому що ми вже маємо перевищення, і воно зросте значно більше ніж на 0,1, - наголосив на засіданні комісії під час обговорення питання прогнозованого забруднення навколишнього середовища  керівник Рівненського лабораторного центру, епідеміолог за освітою Роман Сафонов.
Загалом 258 людей із Городка підписалися під зверненням до депутатів Рівненської міської ради допомогти зупинити будівництво заводу.
Втім, Kronospan, у свою чергу, обіцяє,  що виробництво на Рівненщині матиме не тільки сучасне і сертифіковане європейське обладнання, а й одні з найкращих у всьому світі фільтраційних систем, в тому числі UTWS та WESP. Це передові технології, які Kronospan впроваджує першими в Україні. Загальна вартість інвестиції у пилогазоочисні технології заводу в Городку перевищить 20 мільйонів євро.
Загалом завод Kronospan на Рівненщині – це 200 мільйонів євро іноземних інвестицій. Середня заробітна плата робітників підприємства Kronospan у Городку складатиме 15-18 тисяч гривень на місяць.
– Робота в компанії Kronospan – це достойний рівень оплати праці, прозорі трудові відносини та дотримання соціальних гарантій згідно з законодавством України, – каже директор ТОВ «Технопривід Інвест Груп» Павло Пильтяй.
Звичайно, можна зробити припущення, що Kronospan має намір встановити в Україні найсучасніше обладнання, але де гарантії того, що на якомусь етапі власнику не захочеться на чомусь зекономити, скажімо, на тих же фільтраційних установках? Зрештою, схожому виробництву, підприємству «Свіспан», яке знаходиться в Костополі, знадобилося аж 15 років для того, щоб встановити сучасні очисні фільтри на одну з ліній,  хоча вони, щоправда, поки що працюють у тестовому режимі.
Попередньо депутати на комісії вирішили надіслати низку запитів до відповідних органів влади, щоб перевірити, наскільки законною була процедура купівлі Kronospan землі і майна після двох знищених заводів в Городку. Також надішлють запити в Департамент охорони здоров’я, щоб вивчити ситуацію зі захворюваністю в цьому населеному пункті. Окрім того, просять надати повну й об’єктивну оцінку ситуації Департамент екології та природних ресурсів   Рівненської ОДА.  

Володимир Захарчук,
начальник Департаменту екології
та природних ресурсів Рівненської ОДА:

- Згідно з чинним законодавством і у влади, й у громадськості є можливість перевіряти підприємство як на стадії підготовки до будівництва, так і на стадії будівництва та експлуатації. Я впевнений, що жодних проблем тут не буде. Підприємство саме має бути зацікавлене в тому, щоб дотримуватися екологічних норм на всіх етапах, бо якщо наші рекомендації будуть негативні, то ДАБі не надасть дозволу на будівництво та запуск виробництва, хоча на практиці буває різне.
Підприємство ще не приступало до етапу будівництва. Вони лише задекларували свою діяльність. Було проведено два громадські слухання. Екологічна інспекція ще приймає зауваження до звіту. Коли ми надаватимемо остаточний висновок, то  ньому мають бути враховані всі зауваження. Дозвільний орган, яким є ДАБІ, має врахувати всі зауваження і пропозиції і видати або не видати дозвіл на будівництво. Поки що ми оцінюємо їхні наміри. Якщо ДАБі надасть дозвіл на будівництво, то ми також неодноразово будемо проводити перевірку на предмет роботи обладнання та можливих екологічних наслідків. Це доволі складна і тривала процедура. У пресі часто звучить порівняння з Нововолинськом. Але треба розуміти, що виробництво там монтувалося у 2007 році. Вони проводять реконструкцію.
Нас вони запевнили, що все буде зроблено за європейськими нормами. І я думаю, що вони самі в цьому зацікавлені.

Анатолій Конопуд,
мешканець с. Городок:

- Цей завод нам не  потрібен. Городок переповнений шкідливими викидами у різні часи від Рівнеазоту, колишнього РЗТА, ливарного виробництва, двох бетонних заводів.  Нас  ще хочуть труїти формальдегідом? Двуокис виглецю, як відомо, удвічі важчий за повітря, а Городок знаходиться в ямі. Тобто він осідатиме саме тут. Ми всіма силами робитимемо спротив будівнитву цього підприємства. Так звані громадські слухання, які організовували власники – це для галочки. Люди зібралися самі. Громада проти будівництва заводу, ми розуміємо, що нічого доброго з того не буде. Формальдегід - це перша група за класом небезпечності. Але сам Городок, я думаю, не вистоїть, треба, щоб Рівне підключалося, бо мешканці обласного центру і всіх довколишніх сіл постраждають теж. Ми не маємо права мовчати, бо нас хочуть зробити заручниками цієї ситуації.

Олеся Ткачук,
Городоцький сільський голова:

- Звичайно, як сільський голова я зацікавлена в тому, щоб на території сільради з’явилося підприємство, яке дасть роботу нашим людям і наповнюватиме бюджет сільської ради. Але ми виступаємо за безпечне підприємство, яке не завдаватиме шкоду здоров’ю людей. Сесія сільської ради не має повноважень заборонити будівництво заводу. Проте депутати зібрали збори, і про свою позицію ми заявили – громада проти будівництва заводу.  Я повністю поділяю думку людей. А люди стривожені поганою репутацією, яка пов’язана з цим підприємством у всьому світі. Тобто, ми б хотіли чітких гарантій того, що це виробництво екологічно безпечне і воно не труїтиме нас фармальдегідами і деревним пилом.  Виконком Городоцької сільської ради підтримуватиме позицію людей.

Андрій Овсійчук,
голова ініціативної групи Городка:

- Біля заводу на відстані 5 – 150 метрів живуть люди в хатах. Всі вони, та й інші жителі вулиць - проти будівництва заводу. Городок і так забруднений ливарним і бетонним заводами, які уже не працюють. Громада не дасть будувати цей завод. Ми готові до радикальних дій.

Олександр Границький,
мешканець села Городок:

- Засідання тимчасової депутатської комісії у Рівненській міській раді, яке відбулося у середу, засвідчило, що в історії з можливим будівництвом заводу Кronospan у Городку багато темних плям. Висновки оцінки впливу на довкілля, на думку незаангажованих фахівців, були зроблені поспіхом, і вони не відповідають дійсності. Завод хочуть збудувати в межах трьох заповідних зон. Є серйозні зауваження до проекту з боку екологів. Попри те, що власники заявляють, що вони відкриті, на територію для будівництва нікого не допускають. Громада категорично проти будівництва. 15 числа компанія планувала отримати дозвіл на початок будівництва, але тимчасова депутатська комісія наполягла, щоб термін на довивчення документації продовжили. Громадськість хоче, щоб влада її почула. Якщо цього не станеться, вдаватимемося до радикальних дій. Уже на п’ятницю заплановане попереджувальне перекриття траси, що веде на Луцьк. Наступна акція пройде під стінами Рівненської ОДА. Підтримати нас погодилися багато учасників АТО.

• Роман Вістенко

 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: