Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Сумнівні інвестиції чи людське здоров`я?

Минулого понеділка під стінами Рівненської ОДА відбулася чисельна акція протесту проти будівництва заводу ТОВ «Технопривід Інвест Груп» у селі Городок, що за декілька кілометрів від Рівного.Мешканці Городка та сусідніх сіл, і навіть рівняни, побоюються, що викиди із майбутнього заводу концерну  Kronospan  загрожуватимуть їхньому здоров’ю і життю.

«Зрозумійте, ми боремося за своє життя, – говорить представник громади Андрій Овсійчук, який прожив у Городку понад  двадцять років. – Село і так оточене підприємствами, які забруднюють екологію і будівництво ще одного нас усіх  знищить…»

Перший заступник голови Рівненської ОДА Сергій Подолін, який разом зі ще одним заступником Ігорем Тимошенком вийшов до людей, заявив,  що для влади найважливішим є екологічна безпека громадян.
 «Адміністрація має право забезпечувати виконання закону, а припиняти  чи не припиняти будівництво у нас немає права, – говорить заступник голови РОДА Ігор Тимошенко. – Пропоную створити групу, до якої ввійдуть небайдужі громадяни, а також і представники заводу Kronospan та екологічної комісії, щоб повністю розібратися в цій ситуації».
Учасники акції спільно із представниками зареєстрували звернення до голови РОДА Віталія Коваля щодо розгляду питання на засіданні позачергової сесії обласної ради.  Люди вимагають оприлюднити усі документи, підписані головою ОДА з Kronospan, та припинити будівництво заводу. Та чиновники, схоже, обрали стратегію заговорити людям зуби, як це часто відбувається в Україні.
Чому Kronospan облюбував Україну?
Концерн Kronospan, що є світовим лідером у виробництві деревних плит і покриття для підлоги, схоже, не звик приділяти особливу увагу питанням екології. За  весь час свого існування він постійно стає об’єктом критики в містах, де розміщені виробництва концерну. Незважаючи на запевнення директора «Технопривід Інвест Груп» Павла Пильтяя про докорінні зміни, які сталися за останнє десятиліття (за його словами з 2005 року усе докорінно змінилося), Інтернет рясніє згадками про «брудну» роботу підприємств концерну, що отруює життя людям до сьогодні. Як свідчать реалії, компанія чомусь ігнорує екологічні вимоги або ж приділяє їм недостатньо уваги, порушує законодавство, платить штрафи і знову порушує екологічні норми. Можна легко знайти інформацію про проблеми останніх двох років у Росії, Польщі, Румунії, що йде в розріз з інформацією, яку поширюють посадові особи «Технопривід Інвест Груп», вдаючи, що проблем немає. Схоже, що це нова стратегія Kronospan – йти з європейських країн, переносячи застаріле для Європи обладнання у  Росію, Україну та Білорусь, де умови для інвестора менш жорсткі, а чиновники більш поступливі. І те, що в Україні інші реалії, де люди готові відстоювати свої права та примушують до цього чиновників, стало для нього, без перебільшення, шоком.
Минуле заводів концерну жахливе, а майбутнє?
Якби про підприємства концерну писали щось погане лише в Україні, а в решті куточків світу Kronospan міг дійсно похвалитися справжньою екологічністю, то можна було б запідозрити нечесну гру конкурентів. Але про екологічні проблеми підприємств концерну повідомляють із усіх-усюд.  
Так, у  січні 2002 року Kronospan UK (Великобританія) оштрафували на 60 тисяч фунтів стерлінгів за скидання стоків у річку Бредлі. У травні 2005 року магістрати міста Врекксхам (Wrexham) оштрафували Kronospan на 25 тисяч фунтів після визнання вини у п’яти випадках забруднення води, зазначено у Вікіпедії.
Є інформація про тирсовий дощ у 2017 році на заводі в місті Чірк і про пожежі, які там відбуваються регулярно, передає BBC.
У 2013 році газета з Алабами США «Anniston Star» писала, що завод Kronospan в містечку Оксфорд чотири роки поспіль зливав формальдегід без будь-якого дозволу.
За даними однієї з громадських  організацій із румунського міста Себес, де теж знаходиться виробництво,  щоденні викиди хімічних речовин Kronospan досягали 36 000 000 кубічних метрів, а деревного пилу — 1000-5400 кг. Компанія не раз сплачувала штрафи за перевищення дозволених обсягів викидів.
Інший приклад – місто Їглава (Чехія). У 2013 році підприємство Kronospan  там стало рекордсменом щодо викидів формальдегіду.
Нині заводи деревних плит компанії
Kronospan діють у польських містах Щецінек та Мєльц, і в кожному населеному пункті створена ініціативна група, яка воює із концерном.
Мешканці російської Уфи голодували проти діяльності заводу, але даремно.
Навіть на сайті екологічної організації Грінпіс (Greenpeace) Kronospan присвячена окрема сторінка, де згадуються його численні викиди (http://p3-raw.greenpeace.org/russia/ru/news/blogs/green-planet/blog/46481/).
Проблеми заводу у волинському місті Нововолинськ регулярно згадують в Інтернеті. Його мешканці зареєстрували на сайті Президента України електронну петицію, в якій просять визнати Нововолинськ місцем екологічної катастрофи та припинити шкідливі викиди.
Кому від таких інвестицій стане краще?
Чиновники разом зі світовим концерном чомусь вирішили замовчати  «шкідливість» виробництва Kronospan,
але в часи Інтернету це приховати важко, точніше – просто неможливо. Обласна влада ж хизується тим, що їй вдалося залучити інвестицій на 200 мільйонів євро – мовляв, це більше ніж за всі роки незалежності разом узяті. Захопившись хизуванням, не помічають очевидного – світові концерни давно використовують Україну як сировинну базу, не більше. За даними організації Earthsight (липень 2018 року), за обсягами продажу незаконної деревини Україні немає рівних. Встановлено, що найбільше деревини з України імпортує австрійська компанія Egger, виробник дерев’яних панелей. Хто б ви подумали, на другому місці? Kronospan (посилання на офіційний звіт https://docs.wixstatic.com/ugd/624187_0d15e932377e4251898be6aaa71edf2e.pdf).
На другий день Різдва депутати Рівненської міськради  зібралися для того, щоб вивчити питання будівництва заводу більш детально.  На засіданні також були присутні чимало мешканців Городка та Рівного. Були й представники підприємства.
–  Покладаючись тільки на теоретичні розрахунки, надані Kronospan у їхньому звіті, вже можу сказати про перевищення доз забруднення на вулиці Штейнгеля в Городку. Є питання й до самих розрахунків прогнозованого забруднення навколишнього середовища - вони були проведені некоректно.  Зараз Kronospan ще не працює, а ми вже маємо перевищення гранично допустимих норм концентрації шкідливих речовин у повітрі по ряду речовин – вище порогу в 0,5. Натомість завод дає перевищення цих же речовин – прогнозоване – до 0,6 – 0,7. Це неправда, тому що ми вже маємо перевищення, і воно зросте значно більше ніж на 0,1, - наголосив на засіданні комісії під час обговорення питання прогнозованого забруднення навколишнього середовища  керівник Рівненського лабораторного центру, епідеміолог Роман Сафонов.
Загалом близько трьох сотень людей  із Городка підписалися під зверненням до депутатів Рівненської міської ради з проханням допомогти зупинити будівництво заводу.
Втім, Kronospan, у свою чергу, обіцяє,  що виробництво на Рівненщині матиме не тільки сучасне і сертифіковане європейське обладнання, а й одні з найкращих у всьому світі фільтраційних систем, зокрема UTWS. Розповідає, що це передові технології, які Kronospan впроваджує першими в Україні.  Наші спроби знайти детальну інформацію про систему UTWS не увінчалися успіхом, є лише інформація від самого Kronospan  про ці очисні системи не згадується більше ніде.   Мабуть, жодного іншого виробника деревних плит у світі не зацікавили ці «передові» технології. До речі, саме таке «новітнє обладнання» встановленено  вже на згаданих заводах у містах Мєльц (https://www.youtube.com/watch?v=BWuYj14QTPc) та Щецінек (http://biuroprasowe.kronospan.pl/28575-utws-w-szczecinku-startuje-w-lipcu) у 2018 році, однак, як ми бачимо з протестів 2018 та 2019 років, це не дало позитивних результатів.
Попередньо депутати на комісії вирішили надіслати низку запитів до відповідних органів влади, щоб перевірити, наскільки законною була процедура купівлі Kronospan
землі і майна після двох знищених заводів у Городку. Також надішлють запити в Департамент охорони здоров’я, щоб вивчити ситуацію щодо захворюваності в цьому населеному пункті. Окрім того, просять надати повну й об’єктивну оцінку ситуації Департамент екології та природних ресурсів   Рівненської ОДА.  

  • Роман Вістенко
 

Володимир Захарчук,
начальник Департаменту екології
та природних ресурсів Рівненської ОДА:
- Згідно з чинним законодавством і у влади, й у громадськості є можливість перевіряти підприємство як на стадії підготовки до будівництва, так і на стадії будівництва та експлуатації. Я впевнений, що жодних проблем тут не буде. Підприємство саме має бути зацікавлене в тому, щоб дотримуватися екологічних норм на всіх етапах, бо якщо наші рекомендації будуть негативні, то ДАБі не надасть дозволу на будівництво та запуск виробництва, хоча на практиці буває різне.
Підприємство ще не приступало до етапу будівництва. Вони лише задекларували свою діяльність. Було проведено два громадські слухання. Екологічна інспекція ще приймає зауваження до звіту. Коли ми надаватимемо остаточний висновок, то в ньому мають бути враховані всі зауваження. Дозвільний орган, яким є ДАБІ, має врахувати всі зауваження і пропозиції і видати або не видати дозвіл на будівництво. Поки що ми оцінюємо їхні наміри. Якщо ДАБі надасть дозвіл на будівництво, то ми також не­одноразово будемо проводити перевірку на предмет роботи обладнання та можливих екологічних наслідків. Це доволі складна і тривала процедура. У пресі часто звучить порівняння з Нововолинськом. Але треба розуміти, що виробництво там монтувалося у 2007 році. Вони проводять реконструкцію.
Нас вони запевнили, що все буде зроблено за європейськими нормами. І, думаю, що вони самі в цьому зацікавлені.

 

Анатолій Конопуд,
мешканець с. Городок:
- Цей завод нам не  потрібен. Городок переповнений шкідливими викидами у різні часи від Рівнеазоту, колишнього РЗТА, ливарного виробництва, двох бетонних заводів.  Нас  ще хочуть труїти формальдегідом? Двуокис виглецю, як відомо, удвічі важчий за повітря, а Городок знаходиться в ямі. Тобто він осідатиме саме тут. Ми всіма силами робитимемо спротив будівництву цього підприємства. Так звані громадські слухання, які організовували власники – це для галочки. Люди зібралися самі. Громада проти будівництва заводу, ми розуміємо, що нічого доброго з того не буде. Формальдегід - це перша група за класом небезпечності. Але сам Городок, я думаю, не вистоїть, треба, щоб Рівне підключалося, бо мешканці обласного центру і всіх довколишніх сіл постраждають теж. Ми не маємо права мовчати, бо нас хочуть зробити заручниками цієї ситуації.

 

Олеся Ткачук,
Городоцький сільський голова:
- Звичайно, як сільський голова я зацікавлена в тому, щоб на території сільради з’явилося підприємство, яке дасть роботу нашим людям і наповнюватиме бюджет сільської ради. Але ми виступаємо за безпечне підприємство, яке не завдаватиме шкоду здоров’ю людей. Сесія сільської ради не має повноважень заборонити будівництво заводу. Проте депутати зібрали збори, і про свою позицію ми заявили – громада проти будівництва заводу.  Я повністю поділяю думку людей. А люди стривожені поганою репутацією, яка пов’язана з цим підприємством у всьому світі. Тобто ми б хотіли чітких гарантій того, що це виробництво екологічно безпечне, і воно не труїтиме нас формальдегідами і деревним пилом.  Виконком Городоцької сільської ради підтримуватиме позицію людей.

 

Андрій Овсійчук,
голова ініціативної групи Городка:
- Біля заводу на відстані 5 – 150 метрів живуть люди в хатах. Всі вони, та й інші жителі вулиць - проти будівництва заводу. Городок і так забруднений ливарним і бетонним заводами, які уже не працюють. Громада не дасть будувати цей завод. Ми готові до радикальних дій.

Олександр Границький,
мешканець села Городок:
- Засідання тимчасової депутатської комісії у Рівненській міській раді, яке відбулося у середу, засвідчило, що в історії з можливим будівництвом заводу Кronospan у Городку багато темних плям. Висновки оцінки впливу на довкілля, на думку незаангажованих фахівців, були зроблені поспіхом, і вони не відповідають дійсності. Завод хочуть збудувати в межах трьох заповідних зон. Є серйозні зауваження до проекту з боку екологів. Попри те, що власники заявляють, що вони відкриті, на територію для будівництва нікого не допускають. Громада категорично проти будівництва. 15 числа компанія планувала отримати дозвіл на початок будівництва, але тимчасова депутатська комісія наполягла, щоб термін на довивчення документації продовжили. Громадськість хоче, щоб влада її почула. Якщо цього не станеться, вдаватимемося до радикальних дій. Підтримати нас погодилися багато учасників АТО.

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: