Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Селище Клевань вразило польських істориків

Днями на Рівненщину завітали закордонні гості - історики-краєзнавці з Республіки Польща. Під час свого візиту на Україні дослідники побували в с. Тучин Гощанського району, день присвятили ознайомленню з красивим, визначним містом Рівне, а 14 лютого 2020 року вони приїхали до Клевані, не менш історичного та мальовничого селища Рівненської області.

 На Рівненщині гостей з Польщі супроводжувала член національної спілки краєзнавців України, член національної спілки журналістів України та відома поетеса Рівненщини, організатор літературно-мистецького об`єднання «Тучинський передзвін» – Надія Янчук.

Делегацію краєзнавців у Клеванській об`єднаній територіальній громаді зустрічали працівники Публічної бібліотеки Клеванської селищної ради. Гості побували у відділі обслуговування користувачів Публічної бібліотеки і з нагоди Міжнародного дня дарування книг, який також відзначають 14 лютого, подарували бібліотеці книги. Натомість директор Публічної бібліотеки Клеванської селищної ради - Ірина Громик вручила гостям сувеніри від імені Клеванської ОТГ, розповіла історію її створення та про діяльність бібліотеки. Працівники бібліотеки пригостили гостей ароматним чаєм та провели захопливу екскурсію по визначним місцям селища. В цей день делегація відвідала Тунель кохання, костел Благовіщення Пресвятої Діви Марії, церкву Різдва Христового та замок князів Чарторийських.

 Історики Маріуш Каролек та Павел Заребські випускники факультету історії Люблінського університету Марії Кюрі Склодовської, уродженці гміни Пулави, що знаходиться у східній Польщі. Подорожуючи Україною, молоді дослідники мають на меті збереження архітектурних пам`яток та догляд за ними. Спільно з українцями, зокрема з пані Надією, вони ось уже кілька років працюють над облагородженням польських кладовищ на території України, а також українських на території Польщі.

Найбільше враження гості отримали, побачивши замок князів Чарторийських та костел Благовіщення Пресвятої Діви Марії. Саме ці пам`ятки архітектури своєю величчю та красою демонструють сучасному світу титанічну працю тогочасних майстрів. На сьогоднішній день замок Князів Чарторийських занепадає. Лиш завдяки спільним зусиллям небайдужих жителів Клевані, громадських активістів, представників місцевої влади, молоді з громадської організації «Віадук» та блогодійному фонду «Спадок ХХІ століття» періодично організовуються прибирання території замку. Проте, на жаль, це не зупиняє людей з лихими намірами та «чорних археологів», які надалі продовжують руйнувати замок та засмічувати його територію.

Щодо костелу Пресвятої Діви Марії, побудованого в стилі раннього бароко (1630) можна сказати, що процес тотальної руйнації там призупинено. Костел знаходиться під захистом католицької громади. Щонеділі у римо-католицького храмі проводиться Служба Божа, вона об`єднує в молитві близько 15-20 парафіян. Найбільше людей збирається на великі свята (Різдво, Великдень), тоді приїжджають парафіяни з різних міст та сіл Рівненської та Волинської областей та, навіть, з-за кордону. Службу Божу проводить  настоятель парафії Благовіщення Господнього у Клевані отець Юрій Погнерибка.

По завершенню зустрічі польські дослідники підготують фоторепортаж про поїздку до України. І втішає те, що наше селище таки вразило закордонних мандрівників і в даному репортажі буде виділене місце для Клевані. В майбутньому Публічна бібліотека Клеванської селищної ради плануватиме співпрацю з Інформаційно-туристичним центром  в Пулавах та застосовуватиме й своїй практиці певні сучасні ідеї. Нам дуже сподобалися спілкуватися з польськими істориками-краєзнавцями, особливо вразив їх патріотизм та любов до своєї країни, нам потрібно вчитися від них з повагою відноситися до нашої історичної спадщини та берегти її.

 

Ірина Громик,

директор Публічної бібліотеки

Клеванської селищної ради,

світлини Анастасії Погорілої

та Лілії Осійчук

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: