Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

ПроКУСТове ложе

Так-так – жодної помилки у заголовку! Бо хочу розповісти вам не про міфічного персонажа Прокруста, що безжалісно підрівнював подорожніх під свою мірку, а про всеукраїнський арт-семінар КУСТ, що тільки-но завершився у Рівному. Його метою, чи то пак, одним із його ключових завдань було допомогти письменникам-дебютантам вдосконалити власну літературну майстерність. Тобто, люди в літературі знані й авторитетні ділилися із новачками своїм досвідом, підказували певні нюанси, яких не помітиш, поки не наб’єш гулю під час написання, а особливо видання власної книги (тим більше, якщо вона перша). Вчили особливостям редагування, компонування творів у збірку та багатьом іншим цікавим і дуже потрібним речам, які навряд чи знайдеш у підручниках і посібниках.

А повчитися таки було в кого! Авторитетний літературний критик Євген Баран, поети та письменники Анатолій Кичинський, Сергій Лазо, Олександр Косенко, Сергій Пантюк, Василь Кузан, Леся Мудрак, Таня П’янкова, Ольга Ляснюк, Анна Багряна,Олександр Ірванець, Андрій Пермяков, Тата Рівна, Петро Кралюк. Надіюся, нікого не пропустила, хоч на лекціях та практичних заняттях у декого так і не встигла побувати…

Літературні авторитети терпеливо вислуховували запитання, читали гори рукописів, рецензували збірки, окремі твори, просто підбадьорювали або в коректній формі робили зауваження та підказували, як удосконалити написане. І все це семінаристи отримували абсолютно безкоштовно, так би мовити, в дар. Це теж одна із особливостей КУСТа, на відміну від багатьох інших комерційних літературних шкіл, де за щось подібне довелося б викласти чималеньку суму. До речі, всі, хто пройшов школу КУСТа, отримав відповідний іменний сертифікат.

Тож п'ятиденна літературний семінар став насправді добрим гартом для тих, хто шукає свою стежину до літературних Парнасів. Хтось із лекторів ділився власним досвідом перших літературних кроків, хтось радив улюблених поетів та письменників, які справили вплив і були взірцями для витворення літературного смаку, а ще хтось допомагав розбиратися у тонкощах видів і жанрів, в особливостях перекладу на різні мови, підказував, як відшліфовувати метафору чи вдосконалити технічну майстерність. Одне слово, ніхто, на відміну від міфічного Прокруста, не різав по живому, але шляхи росту й удосконалення таки були окреслені професійно і чітко. Насправді було багато корисного, а ще більше цікавого, бо ж щодня відбувалися ще й презентації, де лектори натхненно й креативно розповідали про власні літературні досягнення, читали вірші, співали пісні, були щедрими на автографи і селфі.

Тож тепер до споконвічного й унікального на теренах нашої області й загалом України обряду водіння Куста додався ще один, на щастя, вже також традиційний - бо ж IV-й! - Всеукраїнський арт-семінар КУСТ. Сподіваюся, наступного року до гостей цьогорічного фестивалю, які приїхали із Харкова, Херсона, Хмельницького, Кропивницького, Києва, Луцька й інших міст та містечок, долучаться й інші майстри та шанувальники українського слова з усіх куточків держави й навіть з-за кордону. Бо ж гості нашого краю, окрім арт-семінарів, мали можливість помилуватися туристичними принадами Рівненщини – Дубенським і Острозьким замками, побувати в Гурбах, у Музеї бурштину та на могилах Олександра Музичка (Сашка Білого) й Героїв війни і Небесної сотні.

Велика шана і дяка організаторам цього літературного форуму – Рівненській обласній організації Національної спілки письменників України (голова – Ірина Баковецька-Рачковська). У ці нелегкі часи, коли матеріальне невпинно бере гору над духовним, тому, щоб КУСТ став реальністю, посприяли Рівненська обласна рада, Рівненська обласна державна адміністрація, Український культурний фонд, Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Рівненсько-Острозька єпархія ПЦУ, Дубенська районна державна адміністрація та Національний університет «Острозька академія».

Тож усім їм величезне дякую – із надією на те, що V Всеукраїнський арт-семінар КУСТ не за горами, й можливо, відбудеться він у тому ж місці й у той же час, але у статусі «Міжнародний» - рівень проведення цілком заслуговує на це!

Мирослава Кирильчук

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: