Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Примхлива пані на ім’я Погода

І на додачу послухаємо прогноз по радіо або телебаченню. А тоді вже плануємо, що вдягати і чи їхати кудись.

А ще від погоди залежить настрій. Коли небо вдягається в голубі шовки, а сонце щедро ллє своє проміння, тоді здається - посміхається земля, й у душі з’являються крила. І це не залежить від того, чи царює довкола юна весна, чи владарює  барвисте літо, чи  розсипає щедрою рукою золото осінь або на троні вже всілася сама зима, розгубивши під час завії по срібних заметах  свої діаманти.

А й справді, звідки приходить до нас примхлива пані Погода, хто нею “опікується” і хто “вирішує”, якою буде вона на завтра, післязавтра чи через тиждень? Саме для того, аби дати точну інформацію, цілодобово ведуть спостереження працівники гідрометцентру. Про їх роботу ми ведемо мову із начальником Рівненського обласного центру з гідрометеорології Богданом Масовцем.

- Богдане Петровичу, звідки до нас на Рівненщину найчастіше приходить погода: із заходу чи сходу, північ чи південь визначає, якою вона буде?

- Прогнозування погоди на території Рівненщини зумовлюється її місцезнаходженням у зоні помірно-континентального клімату та специфікою розвитку атмосферних процесів. Останні настільки різноманітні, що мають суттєвий вплив на формування погодних умов нашої території. Взимку, наприклад, сибірський антициклон зумовлює стійку ясну та морозну погоду, влітку – безхмарну, посушливу. Вторгнення арктичних повітряних мас із півночі також спричиняє різкі зміни погоди, наприклад, похолодання після потепління. А інтенсивні опади, шквальні вітри відбуваються внаслідок виходу південних циклонів. Подих   Атлантики завжди приносить нам відлигу і потепління.

Проте в нашому регіоні загалом переважає західний перенос повітряних мас.

- Зрозуміло, що погодою люди цікавляться з правіків. А чиє якісь підтвердження цьому? І чому саме 23 березня  вважається Всесвітнім днем метеорології?

- У російських літописах перші свідчення про погоду зявляються в описі подій, що відносяться до другої половини IX століття. У другій половині XVII століття за наказом царя Олексія Михайловича стали вестися щоденні записи стану погоди в Москві і її околицях. А після винаходу барометра були зроблені спроби передбачення погоди за зміною атмосферного тиску. Першого грудня 1725 при Академії наук у Санкт-Петербурзі були розпочаті перші в Росії регулярні інструментальні метеорологічні спостереження за погодою.

У 1872 році  заснували міжнародну метеорологічну організацію (ММО). 11 жовтня 1947 була відкрита для підписання Конвенція, якою утворена Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) замість ММО. 2 квітня 1948 Радянський Союз приєднався до Конвенції, а 23 березня 1950  року Конвенція набула чинності. Цей день є офіційною датою утворення ВМО, створеної в рамках ООН, і  Всесвітнім метеорологічним днем - професійним святом метеорологів всієї планети.

- Давайте повернемося з минулого  до сьогодення. Що собою являє метеорологічна служба Рівненщини?

- У нас працює 81 чоловік. Це люди, які люблять свою роботу. Наші метеостанції  є у Дубно, Сарнах  та в Рівненському аеропорту. Ми забезпечуємо роботу аеропортів, і без нас вона неможлива. Там як і на інших метеостанціях наші працівники трудяться цілодобово, адже для зльоту та посадки потрібно знати погодні умови постійно. Отож визначаємо швидкість та напрям  вітру, кількість та висоту хмар, вологість і кількість опадів. А взагалі основні завдання - проведення спостережень за природніми явищами на території області,   прогнозування погоди,  небезпечних і стихійних явищ, врожайності, метеорологічних умов забруднення повітря, гідрометеорологічне обслуговування споживачів усіх рівнів.

- Зрозуміло все, окрім того, яке ви відношення маєте до врожайності?

- Агрометеорологи проводять  спостереження за ростом та розвитком основних сільськогосподарських культур. Маючи такі дані, згідно методик врожайність і визначаємо.

-  А взагалі, має значення, де, в якій місцевості знаходяться ваші станції?

- Призначення метеостанції як пункту спостереження за метеорологічними характеристиками атмосфери та підстильної поверхні – відобразити погодні умови якомога більшої частини території, на якій вона знаходиться. Тому найважливіша вимога при виборі місця її розташування – це її типовість. Наприклад, метеостанція Дубно знаходиться у нас в зоні лісостепу, і її погода типова для цієї ландшафтної зони, а метеостанція Сарни – типовий представник Полісся.

 - Я знаю, що окрім того у вас є радіологічна та хімічна лабораторії. Навіщо вони вам?

-  Рівненщина має свою АЕС. А проруч і Нетішинська. Отож згідно з відповідними програмами  на нас покладено  організацію та систематичні проведення спостережень за вмістом радіонуклідів в атмосфері,  контроль радіоактивного довкілля  в зоні Рівненської та Хмельницької АЕС,  а саме, відбір проб води та грунту в зонах  впливу АЕС для проведення радіонуклідного аналізу та оцінки рівнів радіоактивного забруднення місцевості й окремих водних обєктів.

    Дані  використовуються  для  оцінки радіаційного стану, прийняття відповідних рішень,  вироблення  заходів із підвищення ефективності системи спостережень. Радіологічна лабораторія Рівненського центру з гідрометеорології  є складовою частиною мережі спостережень і лабораторного контролю й за зараженістю радіоактивними, сильнодіючими отруйними речовинами та бактеріальними засобами на території Рівненської області. Поки що з цим проблем не було.

 Щодо хімлабораторії, то вона в нас знана на всю західну Україну. Основними її завданнями є організація та проведення систематичних спостережень за станом забруднення навколишнього природного середовища: відбір та аналіз проб атмосферного повітря в Рівному і поверхневих вод річок Устя в обласному центрі та Горині в районі ВАТ "Рівнеазот"; забезпечення місцевих органів державної влади, органів самоврядування, населення інформацією загального користування про умови та забруднення навколишнього природного середовища. Вона використовується й Міністерством охорони навколишнього природного середовища України при підготовці Національної доповіді про стан довкілля.

- А що зумовило минулу та нинішню зиму, які так вирізнялися від попередніх зим холодом та морозом? Багато хто вже й звик, що після грудня – завжди відлига, і взимку немає снігу. А цьогоріч були такі гарні хуртовини.

- Холодні зими, загалом, пов’язані із сибірськими циклонами та антициклонами,   сформованими в холодному арктичному повітрі. Цього року погоду другої декади лютого та початку березня на Рівненщині визначав антициклон, який сформувався над Норвезьким морем і зміщувався в південно-східному напрямку на Москву, а потім на Самару. Так що холодом ми були зобов’язані Сибіру.

- Тоді вже поясніть, чому ми були зобов’язані літом, яке нагадувало Сахару. Тільки верблюдів не вистачало. Хоча я не здивувалася б, коли б десь у мареві спеки вони майнули.

- Спекотне літо 2010 року було пов’язане з адвекцією тропічного повітря з південного сходу, коли максимальна температура підвищувалась до 34-35 градусів тепла. Так що й справді на нас війнув подих аравійських пустель.

- Чи стежите ви за прогнозами народних синоптиків? Відомий усім Володимир Лис якось розповідав, що бачив вивішені на стіні у Волинському гідрометцентрі результати власних спостережень. Спеціалісти-метеорологи перевіряли його прогноз на точність.

        - Народні прикмети ми  в своїй роботі не використовуємо. Синоптик використовує синоптичний метод прогнозування, який базується на аналізі синоптичних карт погоди біля поверхні землі та на висотах 1,5 км, 3 км, 5 км, 7 км і 9 км. Також використовуємо дані, що надходять із метеорологічних супутників та дані метеорологічних локаторів. Комплекс прогнозування завершує моделювання атмосферних процесів, тобто розрахунки за допомогою найсучасніших комп’ютерів. Синоптик підсумовує зібрану інформацію і лише тоді складає прогноз погоди.

- І все ж люди нарікають на неточність прогнозів погоди, незважаючи на найсучасніші комп’ютери.

- Розумієте, погода - пані дуже примхлива. Як вередлива жінка.  І, незважаючи на комп’ютери, супутники, зробити, на жаль, точний прогноз на місяць неможливо. Лише приблизний. А найточніше спрогнозувати погоду ми можемо лише на п’ять днів.

- Кожен Всесвітній метеорологічний день чомусь присвячений...

- Нині девіз свята - “Погода, клімат і вода в інформаційну еру”. Статистика, накопичена за останнє десятиліття, показує, що понад 80% всіх стихійних лих має метеорологічне або гідрологічне походження.

- А коли вже буде справжня весна? Зі щебетом птахів, із цвітом конвалій…

- Конвалії цвітуть, зазвичай, у кінці квітня – на початку травня. Адже весняний настрій – це і цвітіння лісових квітів. За нашими прогнозами період цвітіння конвалій припаде на кінець квітня (можливо, вже на свято Пасхи) – недарма ж за Євгеном Гуцалом "Конвалії цвітуть у молодій траві".

 Розмовляла Тетяна Ляшенко

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: