Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Писанка збереже чистоту серця

Наталя Солімчук із Гощанського району  ось уже понад 10 років займається писанкарством.  Жінка створює  не просто дивовижно красиві  великодні символи, а й  наповнені глибоким змістом. Вона ґрунтовно займається їх вивченням, відтворює давні орнаменти зі слів  старожилів та щедро дарує свої роботи. Галина переконана, що писанка - це послання предків для нас, наш символ та оберіг.

«Я почала не просто малювати, а вивчати писанку. Ходила до старожилів, розпитувала. Вони розповідали, а я відтворювала. Так цікаво було. Часом бабуся каже, що малювали кривульки чи райдугу, а я відгадую, що то за символіка така, – розповідає майстриня на сторінці у Фейсбук Гощанської селищної ради.
– Я завжди дарую їх. Вдома маю надзвичайно мало писанок. Бачу, що люди добрі, мають гарні думки та наміри, тож  віддаю писанку, щоб та берегла чистоту їхнього серця. А ще ховаю там побажання – здоров’я, щастя та любові.
 Або ж знаю, що людину щось турбує, то даю писанку зі спеціальним символом. Наприклад, із квітами – для тих, хто планує стати батьками, а з рибою – на здоров’я.
Дослідження писанки і досі триває. Вона мало вивчена, бо за радянських часів її намагалися знищити. Але наш народ потайки ходив до церкви. Так само таємно і малювали писанки. А потім чванилися, в кого краща та яскравіша вийшла. Переважно писанки пишуть жінки, бо яйце  – символ зародження життя.
Моїм дітям 14, 6 та 3 роки. І якщо я роблю писанку, то і вони до мене біжать малювати. Але найбільше мені до душі сідати за писанкарство вночі, коли діти вже сплять. Виходить така собі медитація.
Для писанкарства потрібно вміти та знати символіку, а ще все разом поєднати. Не менш важливим є і колір: червоний – любов, чорний – пошана духів, жовтий – сонце, зорі, зелений – пробудження, весна. А багатоколірна писанка – це і любов, і успіх, і щастя, і здоров’я. Символи є і погані, їх малювати не можна. Та й якщо ви це зробите, зобразите, наприклад, символи війни, то ваша писанка або пошкодиться, або й взагалі впаде та розіб’ється.»
Щоб зробити писанку, каже пані Наталія, треба дотриматися наступного обряду:
Бути спокійним, позбутись негативних думок; помитися та одягнути чистий одяг; прочитати молитву; а ще – потримати яйце в руках, зігріти його в своїх долонях.
Потім вам знадобиться: віск, фарбник (можна і натуральний зробити, наприклад з цибулиння), писачок, серветки.
Яйце потрібно знежирити оцтом та водою 1:1, продумайте орнамент (можна олівцем легенько нанести), середи­ну яйця можна вивільняти, але, якщо воно натуральне, то з часом його вміст висихає.
– Писати писанку, – наголошує Галина, – можна в місяці від Стрітення і до Трійці. Саме в цей період природа розцвітає і оживляється.
Хай ваші орнаменти оживають на писанках. Будьте здорові та займайтесь писанкарством. А ще – зберігайте хороші думки та чисті помисли – в душі та в серці.

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: