Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

ОПОРА на Рівненщині не зафіксувала значних порушень виборчого законодавства

Вибори на Рівненщині відбулися без значних порушень виборчого законодавства, які могли б вплинути на встановлення результатів. Однак, не обійшлося і без надзвичайних ситуацій – виклику ДСНС для відкриття сейфу з бюлетенями, відсутність зареєстрованого кандидата у виборчому бюлетені, підписання протоколів про підрахунок голосів ще під час проведення голосування, ймовірного фотографування бюлетеня. Про це розповіли представники ОПОРИ 26 жовтня під час пресконференції «Підсумки дня голосування на Рівненщині».

«Необхідність дотримання соціальної дистанції, нова форма виборчого бюлетеня, значна кількість бюлетенів, які потрібно заповнити, а також той факт, що в ніч на 25 вересня Україна переходила на зимовий час, зумовлювали на деяких середніх та великих дільницях міста Рівного черги. Проте, вони були незначні і виборці, які мали бажання проголосувати, могли це зробити», – зазначає координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області Михайло БАЛИК.

Явка виборців по області станом на 22 годину 25 жовтня за інформацією ЦВК, становила 39,34%. Цей показник вище середнього по країні – 36,98%. Так, на Рівненщині 331 616 виборців отримали бюлетені.

Проте, варто зауважити, що не всі дільниці Рівненщини дотримувалися рекомендацій Кабміну та ЦВК щодо організації волевиявлення в умовах карантинних обмежень, зокрема про облаштування окремої кабінки для голосування виборців, у яких виявлено підвищення температури тіла понад 37,2 °С та/або симптоми респіраторних захворювань. А також у частині, що стосується відокремлення такої кабінки від інших.

Щодо порушень виборчого законодавства, які виявили спостерігачі ОПОРИ в день голосування, то вони стосувалися різних аспектів організацій виборів, зокрема:

  • невчасного початку роботи виборчої дільниці,
  • відсутності достатньої кількості переносних скриньок,
  • незаконної агітації кандидатів та партій,
  • наявності ознак порушення таємниці голосування,
  • ймовірного фотографування бюлетеня,
  • підписання протоколу про підрахунок голосів виборців ще до закінчення голосування, тобто до 20-00 вечора,
  • недотримання порядку підрахунку голосів на виборчій дільниці.

На Рівненщині майже всі дільниці відкрилися вчасно. Виняток – лише дільниця № 560890. Там загубився ключ від сейфа. Представники комісії викликали ДСНС, однак поки рятувальники прибули, ключ знайшовся. Затримка у відкритті дільниці становила 18 хвилин.

У місті Рівне та кількох селах спостерігачі ОПОРИ фіксували агітацію в день голосування. Так, у обласному центрі було виявлено агітацію політичної сили «Пропозиція», яка містила номери партії у бюлетенях до Рівненської міської та обласної рад. Спостерігачі ОПОРИ звернулися до поліції щодо цього факту. В той час, коли поліція прибула на місце, агітаційні матеріали вже зняли, залишився лише банер із зображенням партії. Також у місті Рівному було розміщено агітацію Надії Коробової та Віктора Крамаря, кандидатів у депутати до Рівненської обласної ради. Слід зауважити, що агітація Віктора Крамаря була розміщена на сміттєвих баках на території поблизу виборчої дільниці № 560949.

Дві ситуації, які мали ознаки порушення таємниці голосування вдалося виявити спостерігачам ОПОРИ. Зокрема, у Острозі, на виборчій дільниці № 560900, яка знаходиться у медичному закладі – комунальному підприємстві «Острозька обласна психіатрична лікарня» пацієнт показував свій бюлетень для іншого виборця (медичної сестри). Вона стояла поруч, згорнула бюлетені та допомогла опустити в скриньку. За цим фактом спостерігачка звернулася до працівника поліції, яка пізніше викликала колег. В результаті поліція відібрала пояснення у спостерігачки ОПОРИ. На виборчій дільниці № 560782 у місті Сарни спостерігачі та інші присутні у приміщенні почули звуки фотографування в одній із кабінок, в якій якраз перебувала громадянка і здійснювала волевиявлення. Член ДВК, який помітив цю ситуацію першим, підійшов до поліцейського і повідомив про такий факт. На місце події прибула слідча група. Жінка втекла, не дочекавшись приїзду поліцейських.

Ініційоване Президентом України Володимиром Зеленським опитування громадян щодо «5 питань» хоча і відбувалося не в межах виборчої процедури, все ж мало певний вплив на роботу дільничних виборчих комісій. За інформацією поліції, станом на 20-00 годину 25 жовтня близько 30 заяв із 96 отриманих стосувалися саме такого опитування. Спостерігач ОПОРИ теж став свідком ситуації у місті Вараш, коли в результаті скарги громадянина до поліції люди, які здійснювали таке опитування у тамбурі навчального закладу (ліцей № 5) покинули його.

За матеріалом 7 днів

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: