Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Ковані троянди Сергія Торулі

Творчий підхід до справи, постійне прагнення вдосконалюватись сприяли тому, що минулого року Сергія Торулю запросили на кілька тижнів навчатись, переймати досвід ковальства в Голландії. Він повернувся з сертифікатом фахівця європейського рівня та продовжує працювати майстром виробничого навчання в Рівненському центрі профтехосвіти Державної служби зайнятості. У Гощанському відділенні цього центру є добре обладнана кузня, де й господарює Сергій Михайлович.

Житель обласного центру, де провів дитинство, закінчив школу, він в середині 90-х років  поступив у Київський політехнічний інститут, став інженером-конструктором. Однак школярем, студентом, згодом дипломованим спеціалістом не забував дитячого захоплення майструвати щось незвичне власними руками. Воно й спонукало в зрілому віці опанувати ковальську справу, в чому посприяла рівнянину державна служба зайнятості.

Майже чотири роки він трудиться з вогником у прямому і переносному розумінні слова. Крім того, навчає основам фаху інших. Оце виковує зразки воріт, а в доробку багато найрізноманітніших ужитко-декоративних речей. Частина їх, зроблених ним та курсантами під його керівництвом,  служить своєрідною виставкою ковальських робіт. Тут - і підсвічники, підставки для вазонів, диван, ліжко, стіл, де лежить кована чорна троянда, та інші оригінальні вироби. Привертає увагу мангал у вигляді гігантської черепахи. Справжній коваль повинен вміти кувати вручну за ескізами,  за шаблоном чи зразком деталі з точним дотриманням її розмірів, проводити згинання, відтягування, висадку виробів, виготовляти ковальський інструмент, читати робочі креслення тощо. Він також знає кувальні особливості металів, прийоми зварювання, режими нагрівання, правила кування коней, типи підків. А якість і дизайн виробу є одним із основних іспитів його на фаховість. Тож роботи майстра  красномовного свідчать про талант вмілих рук, політ фантазії, естетичний смак.  Сергій Михайлович каже:

- Із колегами беру участь у різних виставках на обласному рівні, також у всеукраїнських фестивалях ковальського мистецтва, де ми виставляємо кращі свої роботи, цікавимось здобутками майстрів з інших регіонів України та зарубіжжя, - каже Сергій Михайлович.  Так, побували у Львові на святі-виставці ковалів „Золотий лев”, а на фестивалі у Івано-Франківську „Булат” моїми роботами зацікавився учасник з Голландії. Хууб Сенсем (так звати іноземця) запросив мене приїхати повчитись,  перейняти досвід до нього в місто Фуриндал. Радий, що за сприяння служби зайнятості така поїздка відбулася влітку минулого року. Майже два тижні я не тільки трудився в кузні голландського колеги, а й відвідав кілька міст, де традиційно розвинуте ковальство, в Бельгії та Німеччині. Старався кувати не гірше господарів, тож повернувся додому з сертифікатом про успішне проходження курсів фахового вдосконалення. Нещодавно вже в мене навчалась ковальству чергова група незайнятих громадян, а поки набирається нова, я ось тут мудрую, втілюю власні творчі задумки в металеві речі.

   Цікаво було спостерігати за вправними діями майстра біля горна, кувалди, за потужним пневматичним молотом, верстатами. Мабуть  і його підопічним передається старанність, захоплення під час народження чергового красивого й потрібного виробу. У Сергія Торулі було вже чотири випуски дорослих учнів-курсантів, які за направленням  служби зайнятості прибувають сюди за здобуттям спеціальністі коваля з різних населених пунктів не тільки Рівненщини, а й інших областей України. Завдяки досвідченому майстру виробничого навчання та підтримці держави поступово відроджується старовинне і потрібне, особливо в сільській місцевості, ремесло. І те, що в садибах наших населених пунктів все більше ошатних кованих воріт, огорож, декоративних металевих прикрас, предметів повсякденного вжитку, говорить про розвиток ковальства, наближення умов життя працьовитих громадян до європейських. І відрадно, що кількість ентузіастів нелегкої чоловічої справи щороку зростає.

Анатолій Кардаш

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: