Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Готуються до жнив і готові боронитися

Сказати, що цьогорічні жнива будуть особливі – це не сказати майже нічого. Навесні аграрії  сіяли в умовах військового стану, сподіваючись на те, що війна з російським  агресором  надовго не затягнеться і збирати врожай вже доведеться за мирних умов. Склалося по-іншому. Війна триває, а селянин тепер думає, як зберегти урожай у полі й оперативно його зібрати. Той, хто приготувався до посівної  ще з осені минулого року, особливих проблем в нашому краї не мав. А хто ж сподівався, що всі організаційні питання повирішує навесні, то багато втратив, адже, окрім власне військового стану в країні,  додалися ще й проблеми з логістикою та паливом.  Тож посівна була непроста, й очевидно, не менш складними  будуть і жнива. Ми побували у ПСП «Шпанівське»,
що неподалік обласного центру, і довідалися про таке:

– Посіяли ми 600 га пшениці, 150 га ячменю, 35 га жита, 20 га  гороху, 350 га кукурудзи – на силос і зерно, 130 га соняшника, ріпак. Одне слово, як зазвичай навесні. Досівати яру пшеницю весною не було потреби, бо засіяна восени площа була достатня.  До весняної посівної підготувалися завчасно, потроху придбавали  пальне, зберігати його доводилося в різних місцях, невеликими партіями. Отак і посіяли, – розповідає багатолітній керівник ПСП «Шпанівське» Микола Почтарук.  Він переживає за посіви, як і всі члени стабільного колективу цього господарства. Бо ж тут немає випадкових людей. Працюють всі десятками років.


Понад  40 літ трудиться у господарстві, зокрема, головний зоотехнік Ярослав Рожко та 35 років – головний агроном Микола Лазарчук. І таких прикладів дуже багато. Це ж скільки посівних і жнив  пережили разом, щоденно підтримували один одного, але навряд чи думали, що на їх долю випаде випробування, коли  доведеться господарювати ще й під час війни.
– Сільське господарство ми любимо і знаємо його, бо працюємо в ньому все життя, але якщо доведеться стати на захист нашої країни, наших сімей, наших ланів широкополих, то зробимо це, не вагаючись і не зважаючи на наш вік, –  впевнено каже директор ПСП «Шпанівське» Микола Почтарук.
–  Соняшник, кукурудза, ріпак  ми закупили ще до війни, і тому навесні були впевнені, що матимемо чим посіяти. Але війна в країні все одно робить свою чорну справу. Скажімо, немає належної ціни на м’ясо, оскільки через війну Україна втратила традиційні ринки збуту своєї сільськогосподарської продукції, якої ми виробляємо в надлишку, тобто набагато більше, ніж споживає внутрішній ринок. Які ціни складуться на продукцію нового врожаю, теж невідомо, але з такими затратами, які були цього року під час посівної і будуть під час жнив,  наприклад, пальним по 65 гривень за літр,  вони точно не можуть бути низькими.


І хоча кожен день доводиться шукати відповідь на ці та багато інших питань, у «Шпанівському» продовжують працювати – завершують будівництво складу, бо розпочали його ще до війни,  допомагають всім необхідним Збройним Силам України задля наближення довгоочікуваної перемоги.
• Василь Бурченя

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: