Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Дивовижні пам'ятки архітектури: що можна побачити у Великих Межирічах

Великі Межирічі – це прекрасне, мальовниче село на Кореччині зі старовинною історією, яка подарувала тамтешнім жителям дивовижні пам'ятки архітектури.

Перша згадка датується 1544 роком. Сама ж назва пішла від розташування села між річками (межи річок). До 1965 року село мало назву Межиріч і Межирічі, а за польського правління — Межиріч Корецький.

Що тут можна побачити? Повідомляється на сторінці ТІЦ у фейсбуці.

Костел святого Антонія - перший храм на цьому місці був збудований у XVI столітті князем Костянтином Острозьким. Пізніше невеликий дерев'яний костел згорів у 1601 році. Побудований у 1702–1725 роках коштом тодішнього володаря села краківського старости Єжи Домініка Любомирського. Архітектором був Войцех Лєнартович, майстер любомирського цеху каменярів і каменотесів, автор проєктів костелів сучасних Угнева та Варяжа (до 1989 — Новоукраїнка). Будівництво тривало у 1702–1723 роках. Вибудований в індивідуальному стилі Войцеха Лєнартовича з грою різновеликих об'ємів, кожний з яких має свій, бароковий за характером фронтон. Костел кам'яний, зального типу з хорами, був орган. Абсида прямокутна. Склепіння хрещаті. Інтер'єри зруйновані. Західний фасад у стриманих формах бароко з тонкими пілястрами й двома бічними вежами зі сходинками нагору. Вежі мають ніші для скульптур у 2 яруси.

Одночасно за кошти Любомирських спорудили й колегіум. Його будівлі розташовувалися поруч із костелом. Спочатку тут навчалося 18 учнів, однак, вже 1784 року їх кількість зросла до 250. Ректорами колегіуму були відомі люди. Зокрема один із ректорів цього навчального закладу Домінік Шибінський видав посібник з каліграфії, у якому упорядкував писемну мову поляків. Інші здійснювали переклади відомих класичних творів.

Маєток Стецьких розміщений у північній частині села. Побудований упродовж 1789–1793 рр.. Архітектор — Доменіко Мерліні. За переказами, садибу Ян Стецький отримав, вигравши в карти 1773 року. Колись на її місці була невелика фортеця. Руїни фортеці розібрали, використавши залишки як будівельний матеріал.Господарський палац на 13 осей, двоповерховий, кам'яний, потинькований, розфарбований у 2 кольори (теракотові стіни, білі карнизи тощо). Побудований за типовою схемою пізнього класицизму: центральний об'єм, заокруглені галереї, кінцеві павільйони на 2 поверхи. Галереї й павільйони обмежують парадний двір (курдонер). Фасад на курдонер прикрашають бічні ризаліти й чотириколонний портик з трикутним фронтоном. Садовий фасад прикрашає спрощений портик на шість колон і балкон. Перший поверх будівлі прикрашено рустикацією до рівня міжповерхової горизонтальної тяги. За палацом був перший на Волині ботанічний сад. Дивом збережений (як і інтер'єри), використовується як дитячий інтернат. Потребує ремонту. За палацом розташований Великомежиріцький парк. Раніше біля палацу знаходилася невелика штучна водойма, де розводили форель.

Петропавлівська церква знаходиться на сході села. Збудована 1848 року в стилі класицизму. 1884 року біля церкви збудовано дзвіницю. Дерев'яна, стоїть на кам'яному фундаменті.

 

За інформацією Район.Корець

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: