Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Чорничні жнива

о чорниці я ходжу увесь сезон – ледве не щодня, – розповідає 19-річна Ілона Власова із села Жовкині Володимирецького району. – Як правило, ягоди в лісі є аж до середини серпня. До обіду встигаю назбирати приблизно дванадцять літрів. Це неабияка підмога. Частину грошей, які, приміром, торік заробила, віддала мамі, а ще – мала чим заплатити за гуртожиток у Києві. Я навчаюся у Національному педагогічному університеті ім. Драгоманова.
Приклад Ілони – швидше правило, аніж виняток. У чорничний сезон у ліс за ягодами поліщуки вирушають цілими родинами – зустріти вдень когось у селі доволі складно. Це ж бо для багатьох реальний, а інколи і єдиний, шлях заробити гроші на насущні потреби. Інколи ці кошти доволі значні, хоча рахувати їх бракує совісті. Заробіток бо справді важкий – особливо добре це знають жінки та діти. Спробувавши нещодавно назбирати чорниць для власних потреб, яскраво відчула це, так би мовити, на власній спині.
– Наші люди до тих пір ходять по чорниці, поки самі там ледве не зчорніють, – розповідає голова Старосільської сільської ради Рокитнівського району Григорій Ковалець. – У перші дні заготівельники скуповували у мешканців двох наших населених пунктів – Дроздинь та Старе Село – до 20 тонн чорниці. При цьому спершу, змовившись, пропонували сміхотворну ціну – 5 гривень(!) за кілограм... Люди відмовилися тоді здавати – із коробками, повними чорниць, так і пішли додому.  Тож ціну трохи підвищили – в середньому вона складає 14 гривень. Хоча було й таке, що по 8 приймали. Кілька ж днів тому скуповували по 17 гривень.
Та й це, каже Григорій Ковалець, мізерна плата за каторжну працю. У минулі роки заготівельники скуповували у людей чорниці за значно вищою ціною. Має проблема й ще один бік.
– У нас на території сільради працює до двох десятків заготівельників, – бідкається очільник Старосільської громади (до слова, це один із найвіддаленіших населених пунктів краю), – офіційно ж, тобто з лісовим квитком, – лише два. Але й тут про добросовісність важко говорити. Купують вони, приміром, дозвіл на заготівлю 10 тонн чорниць, а користуються ним цілий місяць, інколи скуповуючи згаданий обсяг всього за кілька днів... Відповідно, сума, яку сплачують підприємці, м’яко кажучи, не відповідає реальності. Немає, на жаль, у наших людей ще такої “сознатєльності”, щоб добровільно їхати в лісгосп за лісовими квитками і добровільно сплачувати за реальний обсяг ягід, які вони заготовили. Тож не лише на людях наживаються, пропонуючи їм мізерну ціну за чорниці, а й державу обдурюють. Податківці не можуть за цим встежити, а нам, сільським головам, не дозволяють – мовляв, корупція...
Згідно з рішенням обласної ради, за кожен кілограм закуплених у поліщуків чорниць заготівельник повинен сплатити 47 копійок. Половина цих коштів у підсумку має лишатися у відповідних лісгоспах, інша – в сільських радах. Отож виходить, що, збираючи чорниці, місцеві люди не лише собі копійку заробляють, а й гуртом дбають про свої села. Як відомо, для багатьох сільрад плата за використання лісових ресурсів, яку вносять підприємці, є чи не єдиною можливістю підлатати бюджет та вирішити проблеми, які турбують громаду, – полагодити ФАП, дорогу та ін. Цьогоріч же, твердить  Григорій Ковалець, сільським головам заборонили контролювати це питання та збирати у підприємців плату за закуплені ягоди.
– Це просто нереально, щоб податківці чи інші служби впильнували за всім цим, дійшли до кожного села, – розпачливо розводить руками. – Ми ж на місці знаємо всі точки, де скуповуються чорниці. Я сам особисто та секретар сільради були присутні, коли торік люди здавали ягоди і вели необхідний облік. Усі ящики були пораховані, а потім підприємці, так би мовити, стройовим кроком ішли в сільську радусплачувати ті копійки з кожного кілограма. Все відбувалося прозоро, оформлювалися необхідні документи, підприємцям видавалися касові ордери. Тепер же нам руки зв’язали, і користі не має ані громада, ані держава...
Про обсяги закупівлі промовисто свідчать стоси ящиків, які лише в одній точці показав сільський голова. Вдень там не було жодної людини (всі в лісі), зате ввечері, розповів Григорій Ковалець, подивитися таки є на що. Поки ж доїхала до райцентру, неподалік вдалося застати ще й процес закупівлі чорниці у розпалі. Звісно, говорити на цю тему заготівельники відмовилися.
Тим часом чорничні жнива, попри спеку, яка дошкуляла останнім часом, тривають. До речі, працелюбним поліщукам ягід в українських лісах замало – з першого липня вони одержали право збирати їх ще й на території сусідньої Білорусі. Там щодо цього привільно, бо найближчі населені пункти розташовані за кілька десятків кілометрів від кордону.
Зрозуміло, що ліміти, які Рівненська обласна рада виділила на заготівлю чорниць (4600 тонн), буде більш ніж перевиконано. Шкода тільки, що, як кажуть поліські люди, немає управи на тих, хто збиткується над ними, закуповуючи чорниці за безцінь, та, як мовилося, ще й обдурюючи державу.
• Світлана Тубіна

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: