Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Чакліст для пацієнта у разі підозри на COVID-19

Що робити, якщо з’явились симптоми COVID-19 і чого робити не варто? Чи можливо підготуватись до ймовірної хвороби і яким чином? Такі питання ставлять найчастіше. Пропонуємо наступний алгоритм дій для пацієнта.

Що робити, якщо з’явились симптоми COVID-19 

1 Залишайтесь вдома на самоізоляції.

2 Подзвоніть своєму лікареві та опишіть симптоми. Окремо потрібно розповісти, чи були ви в контакті з людьми, які мають підтверджений COVID-19.

3 Запам’ятайте перший день появи симптомів захворювання.
Бажано вести на звичайному аркуші чи в смартфоні умовний щоденник, куди будете записувати ваші симптоми та зміни у стані кожного дня. Наприклад:

 •  виміряли температуру - запишіть результат;
 •  з’явився біль у горлі, кашель чи утруднене дихання - позначте, коли саме;
 •  втратили відчуття запахів та смаку - запишіть, в який день це відбулось;
 •  виміряли сатурацію - також запишіть показники;
 •  додались інші прояви, по типу тошноти, кишкових розладів тощо - запишіть.

Це потрібно для того, щоб контролювати захворювання у динаміці. Також лікар зможе оперативно призначити потрібний аналіз чи обстеження, зважаючи на зміни в самопочутті та тривалість захворювання.

4 Контролюйте температуру.
Збивати температуру потрібно, якщо вона досягла 38.5 одним із жарознижуючих засобів (парацетамол, ібупрофен тощо). Якщо температура не падає після прийому жарознижуючих засобів, потрібно повідомити про це свого лікаря  У разі різкого погіршення стану, вночі та у вихідні - телефонуйте 103

5 Якщо маєте пульсоксиметр, міряйте сатурацію один раз на день. У разі погіршення стану - зранку та ввечері. Показники між 95-100% означають нормальний рівень кисню в крові. Якщо сатурація нижче 94%, краще повідомити про це свого лікаря.

6 Виконуйте призначення вашого лікаря.
Лікування - і ліки, і аналізи, і рентген - призначає ваш лікар. Пацієнт має виконувати його призначення. Навіть, якщо є нестримне бажання зробити певні обстеження самостійно чи купити антибіотики за порадою з інтернету.

 Чого не можна робити, якщо з’явились симптоми COVID-19 

1 Робити КТ чи рентген відразу з появою перших симптомів.

 • Результати такого дослідження жодним чином не вплинуть на призначення лікаря і не зможуть пришвидшити одужання.
 •  Робити КТ чи рентген рекомендовано пацієнтам із важким перебігом хвороби, які мають конкретні клінічні показання до цього.
 •  У жодній країні у протоколах лікування COVID-19 у разі легкого перебігу хвороби немає рекомендації робити КТ, аби подивитися на стан легень.

2 Приймати антибіотики, антикоагулянти, кортикостероїди, імуномодулятори за власним бажанням або для профілактики.

 •  Антибіотики не діють на віруси. Їх призначає лікар, якщо бачить ознаки бактеріального ускладнення. Чому не можна самостійно призначати собі антибіотики вже розповіли чимало лікарів. Наприклад, лікарка-пульмонолог Світлана Гук https://bit.ly/38N9RV3
 •  Антикоагулянти протидіють ризику виникнення тромбозу, але ці препарати призначає виключно лікар і лише, отримав результати аналізів (загальний аналіз крові, коагулограма та д-дімер або маркер тромбоутворення).
 •  Кортикостероїди не можна використовувати для лікування COVID-19 у пацієнтів, які не потребують кисневої підтримки.
 •  Наразі позитивний вплив імуномодуляторів на вірус COVID-19 є сумнівним.

 Кілька важливих організаційних порад.

 •  Згадайте, чи уклали ви та ваші рідні декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Знайдіть контакти амбулаторії чи центру надання первинної медичної допомоги, де працює ваш лікар. Подзвоніть туди, щоб уточнити графік прийому лікаря та контакти, за якими телефонувати у разі підозри на COVID-19.
 •  Якщо ваш лікар звільнився, необхідно обрати іншого лікаря, який, наприклад, працює в цьому закладі, або в будь-якому іншому.
 • Якщо ви взагалі ще не обрали лікаря, потрібно це зробити якнайшвидше. Ось тут ми розповідали https://cutt.ly/3hqSnOz як знайти лікаря, з яким можна укласти декларацію.
 •  В ідеалі ви маєте обрати такого лікаря ПМД, якому довіряєте. Або завчасно подбайте про те, щоб мати контакти такого лікаря, якому ви довірити власне лікування або лікування ваших рідних.
 •  Залиште під рукою усі корисні контакти: номер телефону сімейного лікаря, номери телефонів гарячої лінії у вашій області, номери найближчих аптек, сервісів доставки, номер сусідки, якщо мешкаєте самі. 

НСЗУ для пацієнта

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: