Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

За кадром – щоденна важка і кропітка праця

У той же час за кадром лишається важка і відповідальна праця лісівників – від збору насіння, вирощування сінців, посадки та багаторічних доглядів за культурами до переведення їх у покриту лісом площу. Щодня працівники лісового господарства дбають про майбутній ліс.

Кліматичні зміни і, як наслідок, збільшення кількості шкідників та хвороб лісу, – це нові виклики, які нині долають лісівники. Проблема масового всихання соснових лісів набула ознак біологічної пожежі. На сьогодні площа ураженого лісу в області складає 17 тисяч гектарів, цифра помітно зросла за останні чотири роки.
На жаль, ефективної боротьби з цією природною катастрофою, окрім проведення санітарних рубок та подальшого відновлення зрубів більш стійкими деревостанами, на сьогодні немає. Всихання соснових насаджень завдає не лише екологічної шкоди, це призводить також і до економічних втрат, адже через хворобу високоякісна деревина практично за лічені тижні стає дров’яною. А це втрати як для підприємства, так і для бюджетів усіх рівнів.
Через масове всихання соснових насаджень в області зросла кількість санітарних рубок. Тому тема лісовідновлення нині вкрай актуальна, особливо зважаючи на природно-кліматичні зміни. Саме лісівники ДП «Сарненський лісгосп», використовуючи власний багаторічний досвід, рекомендації науковців та європейських колег, демонструють кращі результати у лісокультурній справі та лісовідновленні не лише в області, а й в Україні. Як розповів головний лісничий підприємства Сергій Белеля, на підприємстві впродовж року заліснюються всі зруби, з початку року сарненські лісівники посадили понад 450 гектарів лісових культур. Загалом же в області з початку цього року посаджено понад 4 тисячі гектарів лісових культур.
Тому головні лісничі та інженери лісових культур підвідомчих підприємств Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства вивчали сучасний досвід роботи, впровадження новітніх методів ведення лісового господарства на базі ДП «Сарненський лісгосп». Основна увага зверталася на здобутки сарненських лісівників у вирощуванні посадкового матеріалу, а також проведенні лісовідновлення.
Сарненські лісівники відразу зазначили, що до наради спеціально не готувалися, а показують реальний стан справ на підприємстві. Тому всі об’єкти та лісові ділянки, де можна було на практиці побачити результати роботи, поділитися власним досвідом і подискутувати у колі колег-фахівців, були сконцентровані у Костянтинівському лісництві.
«Лісорозсадницька справа вкрай важлива у роботі лісівників, адже від якості посадкового матеріалу залежить продуктивність лісових насаджень у майбутньому. Саме тому наші лісівники чимало зусиль докладають для вирощування садивного матеріалу, випробовують нові методи, запроваджують сучасні технології. Кліматичні зміни, які відбуваються останнім часом, вимагають нових підходів до цього напряму роботи», – наголосив на нараді перший заступник начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Михайло Прокопчук. Лісогосподарські підприємства використовують різні методи вирощування посадкового матеріалу: в теплицях – в умовах контрольованого середовища, в коробах, на відкритих базисних та тимчасових розсадниках. В останні роки активно впроваджується метод вирощування сіянців із закритою кореневою системою, що дозволяє значно продовжити терміни посадки лісів.
Секретами своєї роботи ділився лісничий Костянтинівського лісництва Олег Зарва, який розповів про вирощування на постійному розсаднику сінців листяних порід, що нині особливо актуально у зв’язку з посадкою змішаних лісових культур. А інженер лісових культур ДП «Сарненский лісгосп» Ольга Глодовська розповіла про технологію, яку використовують на підприємстві під час вирощування сіянців сосни звичайної у відкритому та закритому ґрунтах, а також про результати експерименту із вирощування сіянців хвойних порід із закритою кореневою системою. І дала практичні поради для роботи тим, хто лише починає запроваджувати такі експерименти. Відразу на розсаднику власним досвідом лісовідновлення поділилася інженер лісових культур ДП «Березнівський лісгосп» Неля Телетьон. Вона розповіла про лісокультурні здобутки березнівських лісівників, які є одними з кращих в області у цьому напрямі.
Цьогоріч влітку острозькі лісівники вперше створили експериментальні лісові площі модрини європейської, яка була вирощена із закритою кореневою системою. І на нараду головний лісничий ДП «Острозький лісгосп» Сергій Мельничук та інженер лісових культур Людмила Самчук приїхали не з порожніми руками. Відтепер у Костянтинівському лісництві буде рости експериментальна модрина з Острозького лісгоспу. Її висадили поруч із сінцями модрини, яку сарненські лісівники, експериментуючи, теж вирощують із закритою кореневою системою, однак дещо по-іншому. Науковий підхід, випробування нових методів у поєднанні з напрацьованим досвідом – це те, що активно впроваджується в усіх лісогосподарських підприємствах області.
І це не всі нововведення у ДП «Сарненський лісгосп». Адже тут вперше на Рівненщині висадили промислову плантацію фундука у Кричильському лісництві. На початку весни він зацвів красивими сережками, став першим медоносом для бджіл, щоправда, справжнім урожаєм смачних і поживних горіхів порадує через 4-5 років.
А от перші ягідки лохини з ділянки, яку заклали на розсаднику у Костянтинівському лісництві, отримали вже цього року. Це теж сміливий експеримент працівників лісгоспу, які висалили на ділянці чотири сорти лохини різного періоду дозрівання плодів. Адже сучасний ринок дуже динамічний і не виключено, що у майбутньому цей напрям роботи теж буде вкрай затребуваним і приноситиме прибутки, вважає головний лісничий підприємства Сергій Белеля.
Тим часом вже сьогодні всі охочі можуть придбати декоративний посадковий матеріал для озеленення з розсадника Костятинівського лісництва поруч зі спеціалізованим магазином «Лісовичок». А особливо вибагливі можу вибрати декоративні породи дерев чи кущів безпосередньо на розсаднику, де їх налічується майже 100 видів.
До слова, і територія навколо Костянтівського лісництва та контори Сарненського лісгоспу – це яскраві приклади озеленення території з використанням власного декоративного посадкового матеріалу, який, переконують наші лісівники, краще адаптується до наших природно-кліматичних умов, ніж завезений з-за кордону.
• Світлана Горошко

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: