«Вісті Рівненщини» газета обласної ради
25 Травня 2018 року

Селяни – в ОДА, а вона – в поліцію

Колишні працівники СГП “Шубківське” просять захисту від земельних шахраїв. Шубківські селяни минулого тижня приходили шукати правду в облдерж­адміністрацію. Їх непокоїть подальша доля понад 2260 гектарів землі, які надані ПАТ «Сільськогосподарське підприємство «Шубківське» в постійне користування для ведення товарного сільгоспвиробництва, а люди хочуть розпаювання цих земель та приватизації.

Державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство «Шубківське» на підставі розпорядження Кабміну та наказу ФДМУ ще в 2008 році розпочало підготовку до роздержавлення майна і розпаювання та приватизації земель. Та от тільки й того, що розпочало. У 2009 році це ДП змінило організаційно-правову форму господарювання і стало ПАТ «СГП «Шубківське». Цим рішенням відразу було позбавлено права на земельну частку (пай) працівників державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров’я, розташованих на території Шубківської сільської ради. Органом управління та основ­ним акціонером господарства стало Регіональне відділення ФДМУ по Рівненській області з державною часткою акцій у статутному капіталі господарства 100 відсотків.
 — У 2011 році було складено списки працюючих і пенсіонерів господарства в кількості 395 осіб, які мали право на земельні паї, було зібрано частково з людей кошти на розпаювання землі в сумі 29 тисяч гривень та замовлено проведення інвентаризації земель.
 – На перший погляд, усе начебто йшло за планом… Проте роки йшли, старші люди помирали, так і не дочекавшись омріяного паю, а землю так ніхто й не розпайовував. До сере­дини 2014 року з того списку померло понад 100 громадян, які мали право на земельний пай, але його так і не отримали. І їх нащадки вже не отримають цю землю, оскільки згідно з чинним законодавством право на землю не спадкується, — розповідає голова ініціативної групи з розпаювання та приватизації землі СГП «Шубківське» Тамара Грицак.
За її словами, у людей склалося враження, що держава затягує час, доки всі громадяни, що мають право на земельні паї, помруть, а потім вона знову стане 100-відсотковим власником землі.
 На вимогу громади у серпні 2014 року були зібрані збори громадян, які мають право на земельні паї. Учасники зібрання одноголосно проголосували за роздержавлення майна ПАТ «СГП «Шубківське» і за розпаювання та приватизацію землі. На зборах також було обрано ініціативну робочу групу з контролю за роздержавленням майна господарства та розпаюванням і приватизацією землі.
 Ініціативна група направила оформлене відповідним порядком волевиявлення працівників та пенсіонерів підприємства, їх клопотання про розпаювання і приватизацію земель до Регіонального відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області та до Головного управління Держзем­агенства у Рівненській області. Тобто громадяни виконали вимоги Земельного Кодексу України – стаття 118, пункт 3.
А далі відповідний орган виконавчої влади в місячний термін повинен був розглянути клопотання і надати дозвіл підприємству на розробку проекту приватизації земель, бо передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа – провадиться після затвердження проекту приватизації земель (вимоги Земельного Кодексу України – статті 118, пункти 4,5). Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області своїм листом лише констатувало, що «приватизація та розпаювання земель ПАТ «СГП «Шубківське» можлива тільки після завершення процесу приватизації вказаного підприємства» та, зрозуміло, ні слова не сказало про перенесення термінів приватизації підприємства своїми наказами з 2009 року до 2014 року та про заборону голові правління господарства здійснювати дії щодо розпаювання землі.

Селяни розповідають, що у травні 2015 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області розпочало роздержавлення майна господарства та передачу акцій акціонерам. Станом на 06.05.2016 року Депозитарна установа проводила операцію списання акцій з рахунку у цінних паперах держави на рахунки власників акцій ПАТ «СГП «Шубківське». І тут же з’явилися фірми, які за кошти від 5-ти до 50-ти тис. грн. (з ким як «домовилися») стали скуповувати в акціонерів акції. Тобто земля ще не розпайована, а в зверненнях до акціонерів вже приходять від певних компаній листи, в яких стверджується, що «вже понад 190 власників паїв с. Шубків уклали з ними договори оренди землі». Крім того з селянами укладають різні сумнівні (з незаповненими пунктами в текстах) договори оренди землі, доручення, розписки і таке інше.
До речі, цікава позиція Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області стосовно землі, яка передана в користування господарству, та відсутність його реагування з приводу наступного. На час її передачі в користування 100 акцій належали державі, а станом на 06.05.2016 року 98.99 відсотка вже державі не належать. Тобто підприємство державної форми власності практично припинило свою діяльність. А це, відповідно до статті 141 Земельного кодексу України, є підставою для припинення права користування земельною ділянкою. Але недержавні фірми продовжують користування землею господарства.
 Більш того — Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області на чергове звернення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо приватизації земель вимагає з громадян збирати купу документів, що не входить до обов’язків громадян, та прямо відмовляє в задоволенні клопотання.
Зазначене вище чітко показує, що два державні органи (Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області та Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області) відверто бойкотують розпаювання та приватизацію земель ПАТ «СГП «Шубківське», позбавляючи тим самим права громадян на земельні частки(паї).
А тим часом спритні фірми роблять спробу скупити всі акції у акціонерів, з часом внести землю у статутний фонд господарства та на підставі Закону України «Про акціонерні товариства» привласнити собі людські земельні частки (паї) (ст. 89, частина 1)
– Враховуючи вимоги закону України «Про місцеві державні адміністрації», а саме: стаття 2, 19, 31 та 38, шубківські селяни вимагають від обласної влади не допустити ситуації, коли спритні фірми своїми шахрайськими діями зможуть ошукати селян – майбутніх власників земельних паїв, а тому просять залучити правоохоронні органи до перевірки порядку оформлення різних доручень, договорів, розписок із селянами, а також організувати виконання, скоординувати дії Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області, Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області і спрямувати їх на розпаювання та приватизацію земельних часток (паїв) працівниками та пенсіонерами ПАТ «СГП «Шубківське» аж до отримання ними відповідних документів на право власності та відповідної їх реєстрації, чим забезпечити додержання прав і свобод громадян, – пояснює позицію колишніх працівників СГП «Шубківське» Тамара Грицак, голова ініціативної робочої групи з розпаювання та приватизації землі.
Тим часом, згідно із затвердженим Планом приватизації ПАТ СГП «Шубківське», акції на майно цього підприємства (у загальній сумі
8129207 грн.) повинні були безоплатно передати від держави працівникам підприємства і пенсіонерам з їх числа, але перед отриманням акцій згідно із Податковим кодексом кожна людина мала сплатити ПДВ в розмірі 20 відсотків від суми належних їй акцій. В середньому це три-вісім тисяч гривень.
До списку осіб, які мають право на отримання акцій, у 2009 році було включено 395 осіб, оскільки передачу акцій здійснили лише в 2016 році, в живих лишилось 268 чоловік, і ці люди отримали акції.
Під час передачі акцій з’явилось два інвестори: «Українська фермерська група» надала людям кошти на сплату ПДВ, потім уклала з ними договори про наміри купівлі-продажу акцій і в травні 2015 р. дала по 5000 грн. завдатку за акції, а у вересні було укладено договори купівлі-продажу акцій, і люди отримали всі кошти за цінні папери. Таких є орієнтовно 140 чоловік.
Інший інвестор – ТОВ «Грін-Плант» надало кошти людям на сплату ПДВ за акції шляхом підписання з громадянами договорів позики грошей, а у травні минулого року здійснило операції з купівлі-продажу акцій, але станом на сьогодні з людьми не розрахувалось. Майже сотня людей не отримала кошти за акції в повному об’ємі, при чому борг складає від 10 до 30 тисяч кожному. Слід зазначити, що працівники ПАТ СГП «Шубківське» кошти за акції отримали, а селяни-пенсіонери, які все життя працювали, залишились ні з чим.
В облдержадміністрації не стали надто довго морочити голову над тим, як допомогти шубківським селянам. Колективне звернення працівників та пенсіонерів ПАТ СГП «Шубківське» щодо розпаювання, приватизації земель цього господарства разом із листом за підписом заступника голови облдержадміністрації Ігоря Тимошенка надіслали до Головного управління Нацполіції в Рівненській області для розгляду в межах компетенції і реагування за наявності підстав. Не знаю, як у мешканців Шубкова, а в мене особисто є великі сумніви щодо того, що в поліції зі всім розберуться і винних покарають. Наймовірніше скерують цей лист відповідним службам для подальшого реагування. Одне слово, дореформувалися ми вже до того, що скривдженому просити захисту просто ні в кого.
Роман Вістенко

Версія для друку
8
від 24.02.2017р.
  0
Коментарий
CAPTCHA Image
Архів номерів

© 2010 Газета обласної ради «Вісті Рівненщини»

Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується в судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту можливе лише з дозволу редакції.

Дизайн студія «VIVA»