«Вісті Рівненщини» газета обласної ради
20 Вересня 2018 року

Родзинки древнього Острога

УЗа свою історію Острог пережив роки піднесення, розквіту, слави, ставав центром культури та освіти, за що надбав собі назву - Волинські Афіни, але зазнавав і періоду занепаду, коли перетворився у звичайнісіньке провінційне містечко. Але нині він має всі можливості стати туристичною Меккою, адже ніде на Рівненщині не збереглося стільки яскравих пам’яток архітектури, як у цьому районному центрі.

Отож, відкриваючи  цьогорічний туристичний сезон, співробітники відділу культури та туризму райдержадміністрації  хотіли  донести як до острожан, так і гостей міста: навкруги стільки всього цікавого і незвіданого, що навіть не потрібно далеко вирушати.  Екскурсія, яка мала назву «Від музею до музею», розпочалася  із  Замкової гори, де збереглися споруди, що походять із глибини віків -  Вежа мурована, Кругла вежа і Богоявленський собор, які свого часу перетворили княжий замок  в одну з найнеприступніших феодальних фортець в Україні.
Стартувавши із Замкової гори, за вказівниками на асфальті, на яких зображено герб князів Острозьких, пройшли через колишню площу Ринок, де нині будується новий корпус Національного університету «Острозька академія», і який згодом стане ще однією родзинкою для мандрівників, зазирнули до  Луцької надбрамної вежі. Протягом багатьох років вона виконувала водночас функції міських воріт й оборонної вежі. Нині тут розмістився Музей книги та друкарства, де зберігаються стародруки XVІ-XVІІ століть і раритетні книги. Такі музеї є лише два в Україні, і один із них – в Острозі.  Вітри століть добряче потріпали Луцьку надбрамну вежу, сьогодні вона потребує капітального ремонту, й це необхідно зробити, поки не почалися холоди, інакше експонати музею  можуть попсуватися.
 Далі за дороговказами  рушили до Музею нумізматики, який розмістив свої експозиції  у приміщенні колишнього житлового будинку Штейненбергів (XIX століття). Фонд музею нараховує понад 11 тисяч експонатів, серед яких монети, грошові сурогати, нагороди, бони, цінні папери, шати до ікон. Надзвичайно цікавими для відвідувачів  є знайдені скарби, серед яких  монетно-речові знахідки XVII ст., але наявні й більш сучасні – один із них  належав острозькій єврейській родині, що загинула в лихоліттях Другої світової війни. Окрасою колекції є повна збірка сучасних пам’ятних та ювілейних монет незалежної України. А ще тут виокремили  експозицію, де розповідається про місцеві гроші, які були в обігу безпосередньо в Острозі та його околицях.  Отож, переглянувши експозицію, можна простежити всі віхи історії. А ще напередодні відкриття туристичного сезону біля входу в музей з’явився новий експонат – «Лавка достатку», інкрустована п’ятаками. На оздоблення лавки використали понад 700 п’ятаків. Говорять, що, посидівши на ній, можна забезпечити собі достаток та багатство. Так що вже одна лавка варта уваги туристів.
А кінцевою точкою  екскурсійного маршруту «Від музею до музею» стала Мистецька галерея НУ «Острозька академія», розміщена на території навчального закладу. Розташування галереї у старовинних автентичних підземеллях  XVIII століття надає мистецьким залам особливої камерної атмосфери. Тут майже кожного місяця змінюються експозиції. Нині там  розгорнута виставка творів художника Георгія Косміаді, а також експозиція трипільської культури.
А  закінчилася екскурсія в Центрі туристичної інформації, що вже рік діє в Острозі.  При зверненні сюди працівники нададуть всю інформацію про роботу музеїв міста, допоможуть із екскурсіями, розкажуть про місцеві атракції, а також про те, де можна зупинитися перепочити та  поїсти.
У цей день було ще чимало різних акцій та подій. Зокрема організатори презентували проморолик про Острог, туристичну гру «На власні очі», продемонстрували картинну фотозону, провели кілька квестів для дітей та дорослих. А вже 11-13 травня в місті пройде фестиваль «Острог – Ренесанс 2018», що подарує чимало нових вражень від побаченого і почутого.
Ольга Дем’янчук

Версія для друку
19
від 12.05.2018р.
  0
Коментарий
CAPTCHA Image
Архів номерів

© 2010 Газета обласної ради «Вісті Рівненщини»

Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується в судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту можливе лише з дозволу редакції.

Дизайн студія «VIVA»