Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Правам людини – гарантію і захист

Проведення заходу такого рівня на базі РІ КУП НАНУ засвідчує високу довіру до юридичних здобутків закладу, а також вкотре стверджує вагу правничих ініціатив ректора Юрія Ладиславовича Бошицького. Метою форуму стало громадське обговорення обсягу та змісту бажаних змін до Конституції України у сфері прав людини. Важливо підкреслити, що воно відбулося за підтримки проекту USAID «Справедливе правосуддя».

Члени Конституційної комісії на високому професійному рівні проаналізували проблеми та прогалини конституційного регулювання гарантій та захисту прав людини в Україні. Окреслені робочою групою завдання – дізнатися про очікування українського суспільства від діяльності Конституційної комісії, зібрати необхідну інформацію про ідеї та ініціативи від науковців, представників регіональних еліт та інститутів громадянського суспільства щодо потрібних змін до чинної Конституції України у сфері прав людини.

Глибоку суспільну значимість цього правничого форуму підкреслив Юрій Ладиславович Бошицький. З вітальним словом до учасників заходу також звернувся доктор юридичних наук, професор міжнародного права, суддя Європейського суду з прав людини у відставці, заступник голови Конституційної комісії, голова Робочої групи з питань прав, свобод та обов`язків людини і громадянина Володимир Григорович Буткевич, котрий розкрив концептуальні підходи  членів Робочої групи  до вироблення рекомендацій змін. Проблемне поле конституційних гарантій прав  і свобод людини в Україні проаналізувала заступник керівника Проекту USAID «Справедливе правосуддя»  Наталія Іванівна Петрова.

Важливою частиною громадського обговорення стала інтерактивна вправа, яка передбачала з’ясування очікувань жителів регіону від діяльності Конституційної комісії взагалі і у сфері прав людини зокрема. Ці очікування були висловлені   відомими громадськими та політичними діячами Рівненщини. Так, заступник голови Рівненської обласної ради Степан Іванович Павлюк,  наголосивши, що Конституційна комісія почала свою роботу саме з Рівненської області, розкрив складні перипетії реалізації закріплених у чинній Конституції прав людини та громадянина на теренах нашого регіону. Глибоку рефлексію обговорювана проблема отримала у виступі голови Рівненської обласної ради Михайла Михайловича Кириллова. Важливі думки щодо реформування чинного законодавства у сфері прав людини також висловили перший заступник голови Рівненської обласної державної адміністрації Юрій Юрійович Приварський, секретар Рівненської міської ради Андрій Васильович Грещук, голова Рівненського обласного відділення Спілки адвокатів України, заслужений юрист України Павло Сергійович Луцюк,  суддя Рівненського апеляційного суду Володимир Ярославович Іващук та ін. Учасники дебатів говорили про необхідність відповідати на виклики сучасності, що нині розширюють межі правового поля, вибудувати систему прав і свобод з урахуванням внутрішньої мотивації громадян до виконання цих прав.

Значний резонанс у присутніх викликали виступи доктора юридичних наук, завідувача кафедри конституційного, адміністративного та міжнародного права Маріупольського державного університету, професора, члена Конституційної комісії  Михайла Олександровича Баймуратова, доктора юридичних наук завідувача кафедри міжнародного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, члена-кореспондента Національної академії правових наук України, професора, члена Конституційної комісії Михайла Всеволодовича Буроменського, доктора юридичних наук, професора кафедри конституційного права Київського національного університету  імені Тараса  Шевченка, члена Конституційної комісії Олега Володимировича Марцеляка, кандидата юридичних наук, доцента, викладача кафедри конституційного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, члена Конституційної Комісії Всеволода Володимировича Речицького, народного депутата України, члена Конституційної комісії Юрія Васильовича Чижмаря та ін. На форумі було проаналізовано основні тенденції конституційно-правового регулювання основних прав і свобод людини і громадянина в Україні, зокрема, розширення каталогу прав і свобод, закріплених на рівні Основного Закону, новелізація традиційних конституційних прав, свобод і обов’язків, орієнтація конституційно-правової регламентації правового статусу особи на міжнародні стандарти прав людини, посилення гарантій основних громадянських і політичних прав і свобод і певне звуження гарантованості економічних, соціальних і культурних прав.

         Активними учасниками заходу стали також і студенти РІ КУП НАНУ, запитання яких свідчили про належну компетентність у межах піднятої проблематики.

Безумовно, проведений захід активізує громадську думку і стане ще одним важливим кроком до побудови громадянського суспільства в Україні.

 

 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: