«Вісті Рівненщини» газета обласної ради
21 Червня 2018 року

По-сучасному і з ентузіазмом

Якщо характеризувати роботу ДП «Дубенське лісове господарство», визначальною рисою буде новаторство чи не за всіма напрямами роботи, пошук і втілення економічних, технологічних, організаційних та іншого роду новинок. Свого часу саме це державне підприємство стало пілотним щодо впровадження польської моделі господарювання й успішно впоралося із непростим викликом, саме дубенські лісівники одними з перших у галузі запровадили електронний облік деревини, вирощування сіянців із закритою кореневою системою та багато інших прогресивних речей. Втім, пошук нових методів роботи триває постійно.

Стосуються вони, звісно ж, і визначальної у лісівничій роботі сфери  – лісовідновлення. Побувавши минулого тижня у Смизькому лісництві, з подивом побачила, що тут дружно садить молоденький ліс уся контора лісгоспу. При цьому, як з’ясувалося, мета аж ніяк не в тому, аби пришвидшити роботу чи просто використати додаткову робочу силу.
– Зазвичай усі наші роботи, починаючи від збору насіння, посадки, лісозаготівлі та ін., відповідно до польської моделі господарювання, виконують приватні підприємці, але й експериментуємо – це вже не вперше садять ліс усі головні спеціалісти та інші фахівці, котрі працюють у конторі лісгоспу, в тому числі  і я як керівник, – розповідає директор ДП «Дубенське лісове господарство» Олег Юркевич. – Це дає додатковий практичний досвід і знання у тій же паперовій офісній роботі, яку вони зазвичай виконують. Адже, обліковуючи, приміром, роботу щодо посадки, вони тепер на практиці знають, і часу скільки треба для цього, і зусиль та садивного матеріалу.  Та й, якщо відверто, офісні працівники  виконувати таку роботу на свіжому повітрі їдуть із задоволенням.
– Хоча ми в лісовій галузі і трудимося, але в лісі рідко буваємо, –  бадьоро каже головний економіст лісгоспу Лариса Фітчук. – Я пишаюся тим, що працюю саме у цій сфері  і саме на цьому підприємстві. Наш директор має великий авторитет, згуртував нас усіх, і  ми  щиро вболіваємо за спільну справу. Якщо треба, не лише садитимемо ліс, а й догляд і освітлення проводитимемо. Приємно буде через роки дітям і внукам розповісти, що ось, мовляв, їхня мама чи бабуся садила цю розкішну соснову красу.
– А я взагалі лише вдруге в житті саджу ліс, – усміхається медична сестра лісгоспу Наталія Черемухіна. – Навчилася легко – минулого разу, коли ми теж садили його усім колективом, головний лісничий Василь  Васильович Чеботарьов та інженер лісових культур Ганна Петрівна Куцевол один раз показали, як це робиться, та й впоралася. Дуже подобається, переповнює відчуття значимості цієї роботи. Це ж екологія, краса...
У нетиповій, але близькій для себе ролі цього дня був і інженер лісозаготівлі Олег Ніколайчук:
– Плануємо, ріжемо, відправляємо покупцям… Але, оскільки в душі лісівники, то й беремо активну участь у тому, аби цей ліс відновити. Тонкощі цієї роботи добре знаю, адже свого часу працював майстром лісу. Взагалі – це дуже важка праця – людині, котра не спробувала її, важко це пояснити. Важливо те, що садимо ми лісу більше, ніж ріжемо. На території Дубенського лісгоспу немає жодної незалісненої ділянки. Для лісівника – це золоте правило.
І дотримуються його у Дубенському лісгоспі беззаперечно. Приміром, ця ділянка у Смизькому лісництві площею 1,8 гектара взагалі зрубана лише цьогоріч, і не минуло й двох місяців, як тут уже зеленіє молоденький, та ще й посаджений із неабияким ентузіазмом, ліс. Загалом від початку весняної лісокультурної кампанії, як розповів Олег Юркевич,  на території лісгоспу посаджено 140 гектарів лісу на минулорічних зрубах.  Впоралися усього за два тижні. Оскільки ж погодні умови сприятливі й садивного матеріалу достатньо, то не стали зволікати й зі створенням лісових культур на цьогорічних зрубах. Тож до плану доплюсується ще понад десять гектарів. До речі, одна із новацій, яку нині апробовує підприємство у лісокультурній справі,  стосується вирощування сіянців із закритою кореневою системою. Потреба в цьому, каже Олег Юркевич, зумовлена кліматичними змінами, а відтак і необхідністю у стійкому до посухи садивному матеріалі.
– Такий експеримент ми проводимо  вже другий рік поспіль, – зазначає директор. –  У 2016-му виростили 50 тисяч штук таких сіянців, в нинішньому плануємо не менше.  Із радістю переконалися, що їх приживлюваність складає 99,9
відсотка, і це в таку спекотну погоду із мізерними опадами, яка була минулоріч.  Крім того, закрита коренева система дає змогу висаджувати ці сіянці цілорічно, що дуже зручно. Спостерігатимемо, аналізуватимемо, чи розширювати нам цю практику. До слова, вирощувати цей садивний матеріал нам теж допомагають підприємці.
– Я співпрацюю із лісгоспом ось уже сім років поспіль, як то кажуть, ніколи не підводив – на підприємстві ж є визначені плани, терміни щодо тих чи інших робіт, суворі вимоги і критерії, – ділиться один із підприємців, з якими співпрацює ДП  «Дубенське лісове господарство», Олег Ілліч. – Ріжемо ліс, вивозимо, впорядковуємо ділянку, виконуємо агротехнічні заходи, садимо ліс, а потім ще впродовж п’яти років будемо за ним доглядати. Підприємство у нас замовляє відповідні роботи, а потім оплачує. При цьому в пріоритеті –  якість.
Завдяки новаторським підходам, вмінню  вирішувати нестандартні завдання  вдається дубенським лісівникам зберігати лідируючі позиції і в нинішній непростій для лісової галузі ситуації. Адже заборона експорту лісу впирається не просто у  закриття налагоджених роками ринків збуту, а й  в абсолютну нерозвиненість вітчизняної деревообробної промисловості. Втім, маючи досвід співпраці із малим та середнім бізнесом,  підприємство таки вирішує ці проблеми, при цьому не зменшуючи економічних показників, а відтак і платежів до бюджету. Одне слово, пріоритетний принцип роботи Дубенського лісгоспу, коли найкращі напрацювання попередніх поколінь лісівників поєднується із новаторськими сучасними підходами, вкотре доводить свою ефективність.
Світлана Тубіна

Версія для друку
13
від 31.03.2017р.
  0
Коментарий
CAPTCHA Image
Архів номерів

© 2010 Газета обласної ради «Вісті Рівненщини»

Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується в судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту можливе лише з дозволу редакції.

Дизайн студія «VIVA»