«Вісті Рівненщини» газета обласної ради
19 Липня 2018 року

Купувала держава - розплачуємося ми

Найближчим часом резервний фонд обласного бюджету вимушено схудне на понад 20 мільйонів. Те, що Рівненщина матиме аж два лінійних прискорювачі, у 2012 році було неабиякою гордістю як для медиків, так і для високопосадовців області. Перший апарат для Рівненського онкодиспансеру було придбано за кошти фонду Ріната Ахметова у 2011 році в рамках державно-приватного партнерства. А ось другий у 2012 році для Центру променевої терапії обласного онкологічного диспансеру планували придбати за державні кошти. Така техніка, як стверджували медики, була вкрай необхідна, адже другий апарат має значно більше функцій, наприклад, “абаз”, яка дозволяє автоматично контурувати пухлину і критичні органи структури.

 «Це дасть лікарю більше можливостей, більше часу приділити пацієнту», — коментувала тоді ситуацію завідувач відділення променевої терапії Тетяна Щегловська. За її словами, якщо на старому лінійнику за зміну приймали 15 пацієнтів, то на новому обслуговуватимуть до 40.

Історія розпочиналася гарно, проте фінал її виявився із нотами суму. Саме «завдяки» цьому апарату найближчим часом резервний фонд обласного бюджету схудне на 20 мільйонів. Попри те, що на придбання лінійного прискорювача було виділено цільову субвенцію з Держбюджету,  на практиці вийшло так, що змушені викупити його за свої кошти, взяті з кишень кожного платника податків Рівненщини. Не хочеться вірити, що подібний приклад є наслідком процесу децентралізації, проте такий висновок напрошується. Як кажуть у подібних випадках, щось пішло не так, і Мінфін чомусь проплатив вартість апарату лише частково, а решту порадив пошукати в місцевому бюджеті. А хто ж усе-таки винен, що так сталося, схоже, ніхто не став розбиратися.
Відтак, у змінах до бюджету за 2017 рік передбачається погашення кредиторської заборгованості за отримане медичне обладнання у 2012 році (лінійного прискорювача для комунального закладу «Рівненський обласний онкологічний диспансер»  Рівненської обласної ради). Саме для цього пропонується збільшити видатки управлінню охорони здоров’я облдержадміністрації у сумі 20 629,5 тис. грн. за рахунок зменшення резервного фонду обласного бюджету.

Ситуацію прокоментував начальник управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Юрій Осіпчук:

- Кошти за лінійний прискорювач мали проплатити з Державного бюджету повністю, але цього зроблено не було. У нас залишився борг перед постачальником у сумі 20 мільйонів 629 тисяч 500 гривень. Він тягнувся до цього часу. Фірма-постачальник із нами судилася, мала належним чином оформлену доказову базу. Оскільки розпорядником бюджетних коштів було управління охорони здоровя, ми брали участь у судових засіданнях в якості відповідача. У зв’язку з тим, що тоді не були виконані договірні умови з боку Управління, фірма-постачальник виграла всі суди у всіх інстанціях. Є виконавче провадження, є нарахування пені в сумі  майже 18 млн. грн.  Я неодноразово звертався до депутатів облради, в Міністерство фінансів і МОЗ, щоб погасили цей борг. Востаннє це було напередодні нового року. Відповіді з Мінфіну зводилися до одного – шукайте ресурс для проплати на місцевому рівні. Є проблемою і те, що нам постійно блокують казначейський рахунок, й управління не може повноцінно виконувати свої повноваження: у нас не працюють телефони, немає Інтернету, немає за що придбати папір чи ще щось. Депутати облради врешті-решт зрозуміли, що це серйозна проблема, але поставили умову - домовитися з постачальником, щоб він не претендував на пеню, тобто він повинен відмовитися від цієї вимоги. Майже півроку тривали перемовини в цій площині. Урешті-решт фірма-постачальник пішла на те, щоб відмовитися від своїх претензій на пеню, а десь до кінця цього року її розмір мав вирости до 21 мільйона гривень! Ми пробуємо провести в змінах до бюджету згадану суму коштів, яка була зарезервована ще в минулому році.  Після того фірма-постачальник і я, як представник управління охорони здоров’я, підпишемо мирову угоду. Вона буде подана в суд для ухвалення остаточного рішення. Цим ми унеможливимо висунення якихось додаткових вимог із обох сторін пізніше. Лише після набрання законності рішення суду ця сума буде проплачена. Так, сподіваємося, що до кінця червня  буде завершено цю епопею, яка тягнеться з 2012 року. І, на жаль, ці кошти будуть сплачені з обласного бюджету.

• Василь Бурченя

Версія для друку
21
від 26.05.2017р.
  0
Коментарий
CAPTCHA Image
Архів номерів

© 2010 Газета обласної ради «Вісті Рівненщини»

Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується в судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту можливе лише з дозволу редакції.

Дизайн студія «VIVA»