«Вісті Рівненщини» газета обласної ради
24 Квітня 2018 року

Із Великобританії – у Старі Коні

Майже через вісімдесят літ віднайшов свою родину на батьківщині батьків канадець Стах Саган. Не так давно Інтернет увійшов у повсякденне життя поліщуків. З’являються нові спільноти, де мають можливість спілкуватися однодумці. А ще тепер є можливість… відшукати своїх родичів у інших країнах. Три місяці тому на блог «Заріччя» завітав житель Великобританії Стах Саган. Він шукав інформацію про село Старі Коні, звідки родом його батько.

Іван Саган був репресований у 1940 році як осадник, оскільки працював лісником у неньковицького поміщика Казимира Тукальського-Нелюбовича. Згодом опинився в Англії, де й прожив останні роки свого життя.

Син чув від батька про Полісся й хотів побувати на його батьківщині. Ось рядки із листа Стаха: «Він балакав про постоли, ліси, болота, Стир, човни і навігації, а також про циган, євреїв, поляків і про місцевих. Він грав на гармошці, тримав вулики, ловив рибу, був на ярмарку в Пінську».
Стах Саган пише повідомлення на електронну адресу модератора блогу, а ще через 2 місяці приїхав на гостини до Зарічненщини із своїм товаришем – священиком Филипом.

Цьому передувало багато телефонних розмов, чимало електронних листів. І ось 17 березня о 4 годині ранку родичі Стаха зустрічають його із потяга в Сарнах. Була щира родинна розмова в будинку троюрідної сестри Данії, відвідини районної бібліотеки (пан Стах працює бібліотекарем), районного краєзнавчого музею. Зустрівся він із головою селищної ради Володимиром Ломако та заступником голови райдержадміністрації Сергієм Ширінгою, які допомогли відшукати його родичів.

Особливу подяку висловлював засновнику сайту Ярославу Щевичу.

Побував англійський гість і в Мутвиці. Тут він спілкувався із гуртківцями-краєзнавцями, вчителями школи. Щиро дивувався, що блог «Заріччя» діє на ентузіазмі, що він не має ніякої фінансової підтримки. Стах роздивлявся кожен експонат шкільного музею, розпитував про побут поліщуків. Розмова була невимушеною й цікавою. Здавалося, що ми знайомі багато років.
А ще гість заспівав українську пісню, яку почув у Англії від лемків. Цей душевний спів я зафіксувала на камеру.

Додому Стах захотів повертатися на поліській «кукушці». Гості пообіцяли зробити презентацію туристичних принад Зарічненського району англійською мовою.

Гості поїхали, а на душі в мене так легко: зробила ще одну добру справу…

Валентина Тумаш-Ляховець,

Зарічненський район

Версія для друку
12
від 24.03.2017р.
  0
Коментарий
CAPTCHA Image
Архів номерів

© 2010 Газета обласної ради «Вісті Рівненщини»

Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується в судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту можливе лише з дозволу редакції.

Дизайн студія «VIVA»